Sök
Östersunds FK

PÅ FD: S e x dagar kvar – trycket på AIK – nu börjar det

När vi rapporterade det här senast i december så återstod då 66 dagar till Svenska cupens premiär. Nu har 66 blivit sex. FotbollDirekts utsända är nyss hemkomna från ett halvdussin olika utlandsläger.

Förbundet har sedan länge släppt ett spelschema med datum och tider.

Nu på lördagen den 16 februari kickar svenska cupen i gång med bland annat AIK-Jönköpings Södra, Häcken-Brage och Örebro-Gais. Omgång 1 i gruppspelet spelas 16-18 februari, omgång 2 spelas 22-25 februari och omgång 3 spelas 2-3 mars.

Här nedan hittar du spelschemat som FotbollDirekt sammanställt. Bland mycket annat – kommer AIK att motsvara favorittrycket i egenskap av svenska mästare. Rikard Norling och kompani i en grupp med Jönköping, Örgryte och Norrby.

Grupp 1.

Omgång 1, 16 februari

AIK-Jönköpings Södra (16 februari klockan 14, Friends Arena), Örgryte, Norrby (16 februari klockan 14, Valhalla IP).

Omgång 2,

Norrby-AIK (24 februari klockan 17, Borås Arena), Örgryte-Jönköpings Södra (24 februari klockan 17, Valhalla IP).

Omgång 3,

Jönköpings Södra-Norrby (2 mars klockan 14, Slättens IP), AIK-Örgryte (2 mars klockan 14, Friends Arena)

Grupp 2.

Omgång 1

Assyriska Turabdin-AFC Eskilstuna (17 februari klockan 15, Tipshallen Jönköping), IFK Norrköping-IFK Värnamo (17 februari klockan 17, Östgötaporten)

Omgång 2

AFC Eskilstuna-IFK Värnamo (23 februari klockan 16, Tunavallen )

Assyriska Turabdin-IFK Norrköping (24 februari klockan 19 Tipshallen Jönköping),

Omgång 3

IFK Värnamo-Assyriska Turabdin (2 mars klockan 14. Ljusseveka konstgräs), IFK Norrköping-AFC Eskilstuna (2 mars klockan 14, Östgötaporten)

Grupp 3.

Omgång 1

Malmö FF-Degerfors (17 februari klockan 15, spelplats ej angiven), Falkenberg-Öster (17 februari klockan 15, Kristineslätts IP)

Omgång 2

Öster-Malmö FF (23 februari klockan 16. Tipshallen Växjö), Falkenberg-Degerfors (23 februari klockan 16, Kristineslätts IP)

Omgång 3

Degerfors-Öster (2 mars klockan 16, Stora Valla B-plan), Malmö FF-Falkenberg (2 mars klockan 16, spelplats ej angiven)

Grupp 4.

Omgång 1

Hammarby-Varberg (18 februari klockan 19, Tele2 Arena), Eskilsminne-Dalkurd (18 februari klockan 19, Olympiafältet plan 10)

Omgång 2

Eskilsminne-Hammarby (24 februari klockan 15, Olympiafältet plan 10)

Omgång 3

Hammarby-Dalkurd (4 mars klockan 19, Tele2 Arena), Varberg-Eskilsminne (4 mars klockan 19, Övrevi)

Grupp 5.

Omgång 1

Häcken-Brage (16 februari klockan 14, Bravida Arena) FC Rosengård-Brommapojkarna (16 februari klockan 14, spelplats ej angiven)

Omgång 2

Rosengård-Häcken (24 februari klockan 15, spelplats ej angiven), Brommapojkarna-Brage (24 februari klockan 15, Grimsta IP)

Omgång 3

Brage-Rosengård (2 mars klockan 16, Domnarvsvallen), Häcken-Brommapojkarna (2 mars klockan 16, Bravida Arena)

Grupp 6.

Omgång 1

Östersund-Halmstad (16 februari klockan 16, Jämtkraft Arena), Karlstad BK-Sirius (16 februari klockan 16, spelplats ej angiven)

Omgång 2

Karlstad BK-Östersund (23 februari klockan 14, spelplats ej angiven), Sirius-Halmstad (23 februari klockan 14, Lötens IP)

Omgång 3

Östersund-Sirius (3 mars klockan 15, Jämtkraft Arena), Halmstad-Karlstad BK (3 mars klockan 15, Skedalaheds IP)

Grupp 7.

Omgång 1

Djurgården-IK Frej (17 februari klockan 15, Tele2 Arena), Hässleholms IF-Elfsborg (17 februari klockan 15, spelplats ej angiven)

Omgång 2

Hässleholms IF-Djurgården (23 februari klockan 14, spelplats ej angiven), Elfsborg-Hässleholm (23 februari klockan 14, Borås Arena)

Omgång 3

Djurgården-Elfsborg (3 mars klockan 15, Tele2 Arena) IK Frej-Hässleholms IF (3 mars klockan 15, Vikingavallen)

Grupp 8.

Omgång 1

Örebro-Gais (16 februari klockan 16, Behrn Arena), Nyköpings BIS-IFK Göteborg (17 februari klockan 15, Rosvalla IP)

Omgång 2

Nyköpings BIS-Örebro (24 februari klockan 15, Rosvalla IP), IFK Göteborg-Gais (25 februari klockan 19, Bravida Arena)

Omgång 3

Gais-Nyköpings BIS (3 mars klockan 17, Bravida Arena), Örebro-IFK Göteborg (3 mars klockan 17, Behrn Arena)

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
tisdag 17 september
14:00 Napoli U19 - Liverpool U19 UEFA Youth League
16:00 Borussia Dortmund U19 - Barcelona U19 UEFA Youth League
18:55 Lyon - Zenit St Petersburg EUROPA: Champions League
19:00 Degerfors - Mjällby AIF Superettan
21:00 Benfica - RB Leipzig EUROPA: Champions League
21:00 Chelsea - Valencia EUROPA: Champions League
21:00 Napoli - Liverpool EUROPA: Champions League
21:00 FC Salzburg - Genk EUROPA: Champions League
21:00 Ajax - Lille EUROPA: Champions League
onsdag 18 september
16:00 PSG U19 - Real Madrid U19 UEFA Youth League
18:55 Club Brügge - Galatasaray EUROPA: Champions League
18:55 Olympiakos - Tottenham EUROPA: Champions League
21:00 Dinamo Zagreb - Atalanta EUROPA: Champions League
21:00 Paris SG - Real Madrid EUROPA: Champions League
21:00 Bayer Leverkusen - Lokomotiv Moskva EUROPA: Champions League
21:00 Sjachtar Donetsk - Manchester City EUROPA: Champions League
01:30 FC Cincinnati - Atlanta United MLS
torsdag 19 september
04:30 Seattle Sounders FC - FC Dallas MLS
04:30 Portland Timbers - New York Red Bulls MLS
18:55 Dynamo Kiev - Malmö FF UEFA Europa League
21:00 Manchester U - FC Astana UEFA Europa League
fredag 20 september
19:00 Örgryte IS - IK Brage Superettan
19:00 Frej Täby - GAIS Superettan
20:30 Schalke - Mainz Bundesliga
20:45 Cagliari - Genoa Serie A
21:00 Osasuna - Real Betis La Liga
lördag 21 september
13:30 Leeds - Derby County Championship
13:30 Falkenberg - Östersund Allsvenskan
15:00 Caen - Lens Frankrike Ligue 2
15:00 Udinese - Brescia Serie A
15:30 Bayern München - FC Köln Bundesliga
15:30 Bayer Leverkusen - Union Berlin Bundesliga
16:00 Jönköpings Södra - Norrby IF Superettan
16:00 Cardiff - Middlesbrough Championship
16:00 Dalkurd FF - Öster Superettan
16:00 Manchester City - Watford Premier League
17:30 Marseille - Montpellier Ligue 1
18:30 Atletico Madrid - Celta Vigo La Liga
20:00 Nimes - Toulouse Ligue 1
20:00 Nice - Dijon Ligue 1
20:00 Metz - Amiens Ligue 1
20:00 Bordeaux - Brest Ligue 1
21:00 Granada - Barcelona La Liga
21:30 Atlanta United - San Jose Earthquakes MLS
23:00 Vancouver Whitecaps - Columbus Crew MLS
01:30 New England Revolution - Real Salt Lake MLS
01:30 FC Cincinnati - Chicago Fire MLS
söndag 22 september
12:00 Getafe - Mallorca La Liga
12:00 Hobro IK - SönderjyskE Superligaen
13:00 FC Rosengård Dam - KIF Örebro Sverige Allsvenskan Damer
13:00 West Bromwich - Huddersfield Championship
13:15 St Johnstone - Rangers Skottland Premiership
14:00 Silkeborg - Lyngby Superligaen
15:00 Mjällby AIF - Brommapojkarna Superettan
15:00 West Ham - Manchester U Premier League
15:00 Sampdoria - Torino Serie A
15:00 Västerås SK - Degerfors Superettan
15:00 Bologna - Roma Serie A
15:00 Hammarby - AIK Allsvenskan
15:30 Borussia M'gladbach - Fortuna Düsseldorf Bundesliga
16:45 PSV Eindhoven - Ajax Eredivisie
17:30 Elfsborg - Malmö FF Allsvenskan
18:00 Atalanta - Fiorentina Serie A
18:00 FC Köpenhamn - FC Midtjylland Superligaen
18:00 Eintracht Frankfurt - Borussia Dortmund Bundesliga
20:45 Lazio - Parma Serie A
21:55 Portland Timbers - Minnesota United FC MLS
00:00 New York Red Bulls - Philadelphia Union MLS
måndag 23 september
20:30 Wolfsburg - Hoffenheim Bundesliga
tisdag 24 september
19:00 Valladolid - Granada La Liga
19:00 Verona - Udinese Serie A
19:00 Djurgården - Falkenberg Allsvenskan
19:00 GAIS - Örgryte IS Superettan
19:00 Varbergs BoIS FC - Jönköpings Södra Superettan
20:45 Arsenal - Nottingham Forest England EFL Cup
21:00 Barcelona - Villarreal La Liga
21:00 Monaco - Nice Ligue 1
onsdag 25 september
16:30 Lyon D - Ryazan Women UEFA Champions League Damer
19:00 Brommapojkarna - Frej Täby Superettan
19:00 Amiens - Bordeaux Ligue 1
19:00 Öster - Halmstad Superettan
19:00 Mallorca - Atletico Madrid La Liga
19:00 Lille - Strasbourg Ligue 1
19:00 St Etienne - Metz Ligue 1
19:00 BK Häcken - Elfsborg Allsvenskan
19:00 Leganes - Athletic Bilbao La Liga
19:00 Montpellier - Nimes Ligue 1
19:00 Trelleborgs FF - Mjällby AIF Superettan
19:00 Brest - Lyon Ligue 1
19:00 Toulouse - Angers Ligue 1
20:45 Milton Keynes Dons - Liverpool England EFL Cup
21:00 Genoa - Bologna Serie A
21:00 Paris SG - Reims Ligue 1
21:00 Real Madrid - Osasuna La Liga
21:00 Parma - Sassuolo Serie A
21:00 SPAL - Lecce Serie A
21:00 Napoli - Cagliari Serie A
01:00 New York City FC - Atlanta United MLS
torsdag 26 september
02:00 Minnesota United FC - Sporting Kansas City MLS
04:30 Los Angeles FC - Houston Dynamo MLS
Allsvenskan 2019 / 2019
# LAG M V O F GA P
1 Djurgårdens IF 23 15 5 3 26 50
2 AIK 23 15 4 4 18 49
3 Malmö FF 23 13 8 2 27 47
4 Hammarby IF 23 13 5 5 23 44
5 BK Häcken 23 13 4 6 18 43
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 IFK Göteborg 23 11 8 4 13 41
7 IFK Norrköping 23 11 7 5 17 40
8 Örebro SK 23 8 5 10 -1 29
9 IF Elfsborg 23 7 8 8 -6 29
10 IK Sirius FK 23 6 4 13 -15 22
11 Östersunds FK 23 4 9 10 -16 21
12 Kalmar FF 23 4 9 10 -16 21
13 Helsingborgs IF 23 5 6 12 -17 21
14 Falkenbergs FF 23 3 7 13 -29 16
15 AFC Eskilstuna 23 3 6 14 -26 15
16 GIF Sundsvall 23 2 7 14 -16 13