• Publicerat 27 maj, 2015
  • Skrivet av Redaktionen
  • 5 Kommentarer
Foto: Bildbyrån

Sunderlands manager Dick Advocaat lämnar sitt uppdrag. Det meddelar klubben nu på sin hemsida.
– Även om jag är extremt besviken respekterar och förstår jag hans val, säger Sunderlands ordförande Ellis Short till klubbens hemsida.

I mitten av april fick Gus Poyet sparken från Premier League-klubben Sunderland. Ersättare blev den rutinerade holländaren Dick Advocaat, som tidigare tränat bland annat PSV Eindhoven och Borussia Mönchengladbach.

Efter att ha varit med och räddat kvar Sunderland står det nu klart att Advocaat tar valet att inte fortsätta som manager.

– Även om jag är extremt besviken respekterar och förstår jag hans val. Under den korta tiden han var här gjorde han stor skillnad och lyfte klubben med sin erfarenhet och entusiasm. Vi kommer alltid att vara tacksamma för det han åstadkom, säger Sunderlands ordförande Ellis Short till klubbens hemsida.

Så här säger Advocaat själv om valet att sluta:

– Vid vissa tillfällen i livet måste du göra ett val, och jag är nästa 68 år gammal nu. Ett antal klubbar kontaktade mig men valet stod alltid mellan Sunderland eller inga alls, säger han till klubbens hemsida.