Publicerat 23 april, 2012

Kolla – nu slår Bajen BÅDE AIK och Djurgården

Kolla – nu slår Bajen BÅDE AIK och Djurgården

Drygt 10 000 sålda mot BP - bättre än allsvenska konkurrenterna: "Det är lite nya Hammarby - folk känner av det".

- Det är ett enormt go och det finns en stark tro på det här laget som känns lite som ”det nya Hammarby”, jag tror att folk känner det, säger Hammarbys ordförande Kent Hertzell till FotbollDirekt.se.

Hammarby har öppnat superettan starkt på planen – och så också på läktarna. I kväll andra matchen på Söderstadion mot BP och 10 048 biljetter är redan sålda.
Att jämföra med rivalerna AIK och Djurgårdens senaste hemmamatcher: Djurgården drog 9 582 mot topptippade Malmö förra måndagen medan AIK inte kom upp i mer än 9 771 i går mot Gif Sundsvall på Råsunda, detta trots att man är enda obesegrade laget i allsvenskan.
Hammarbys ordförande väljer en diplomatisk linje när han ombeds kommentera skillnaden gentemot de allsvenska rivalerna:

- Visst är det lite märkligt. Men vi vill fokusera på vårt eget arbete och inte jämföra oss med dem, de får sköta sitt publikarbete så sköter vi vårt. Men det är ett enormt go och det finns en stark tro på det här laget som känns lite som ”det nya Hammarby”, jag tror att folk känner det.

Är det huvudförklaringen, den starka starten?

- Ja men det känns verkligen som att det infunnit sig en tro på det här laget. Vi har inte bara vunnit utan visat upp ett solitt spel – det är ingen slump att laget vunnit de här inledande matcherna, utan det har verkligen varit välförtjänta segrar. Folk känner av det.

- Sedan är det väl det i en kombination med vår supporterförening som är Sveriges största som har gjort ett fantastiskt jobb med att skapa ett drag och en positiv läktarkultur.

Nu återstår förvisso att se hur många som de facto dyker upp i kväll – gårdagens dåliga väder skrämde nog bort många besökare från AIK-matchen på Råsunda som exempelvis. Och vädret kan sätta käppar i hjulet också för Hammarby.

- Blir det inte regn så hoppas vi komma upp en bra bit över 10 000. Vi kanske inte når premiärsiffran mot Halmstad (11 959), men det borde bli lite mer än så här, avslutar Kent Hertzell.

  • Adebisi

    Det tog 1 minut att hitta bevis på Facebook för att artikelförfattaren Anton Zetterman är Hammarbysupporter, haha! Kom igen Fotbolldirekt, ni måste ha lite mer objektiva skribenter. Det här är ju bara löjligt och drar smuts över eran sida. 

    Du jämför Hammarbys SÅLDA biljetter innan matchen med AIK:s faktiska publik? AIK hade sålt drygt 11.000 men endast 9771 ämnade komma. Trist, men 17.30 en regning söndag mot seriens mest ointressanta lag Sundsvall. Hammarby sålde över 10.000 men endast 9851 ämnade komma mot lokal- och toppkonkurrenten. En skillnad på 80 pers. Men det ville du inte berätta för oss.
    Släng upp en jämförande artikel när Bajen möter Varberg hemma och jämför med publiksiffrorna från t.ex. AIK-Norrköping eller DIF-Helsingborg.

  • Anonym

    som bajare måste man glädja sig åt det lilla. som  att man har en bra publiksiffra..
    annars finns det inte mkt att glädja sig åt för dem i och med att de ligger och harvar i gärdsgårdserier i stort sett samtliga sporter de är representerade i

  • Knugen

    Äsch. Bajens publik har varit jävligt bra i ettan och stöttat dom mer eller mindre i ur och skur. Det kan man inte ta ifrån dom.

    Sen är dom _självklart_ en bit bakom oslagbara Gnaget (även i ettan). 

    Om man nu ska jämföra matchmatch så är väl detta omgång 3 i SE? Alltså AIK-IFK i AS (15,000+). Jag vet att det är en löjlig jämförelse – men helt klart på samma nivå som FDs artikel.

  • gäst

    Denna publiksiffra  gäller ju BARA senaste omgången:

    kollar man på det totala publiksnittet i slutändan, efter en hel säsong i de berörda lagens respektive serier, så är jag övertygad om att både AIK och förmodligen även Dif lär få ett högre totalt publiksnitt än Bajen, då bägge är färdigspelade.

    Ja, en säsong består som sagt av betydligt fler än en enstaka match som sagt.

    • Bajen_Inter

      Ha, ha, ha, ha, kommer Skansen upp i ett snitt på över 7000 skulle jag bli mäkta imponerad och väldigt överraskad.

      Vad gäller Solna boys har jag svårt att se ett snitt över 10.000 även om de lyckas skänka bort några tusen plåtar extra när topplag som MFF, ICA, HIF och Ellos kommer till Solna.

      Bajen däremot kommer att snitta på över 10.000 i år trots att vi nu ligger i SE. Nästa år i AS på Nya söderstadion Kommer Hammarby snitta 15-20.000.

      • gäst

        Ja, men det har väl bara gått 5 ( i AS ) respektive 3 ( i SE ) omgångar av säsongen än så länge:

        kom igen och jämför efter våra säsonger så ska du få se att i alla fall AIK lär ha ett betydligt högre publiksnitt än er i slutändan.

        AIK ligger så gott som alltid topp 1-2 i publiksnitt så gott som varje år.

        Sedan att även AIK kan ha lite mindre publik i enstaka matcher är en annan sak.

      • gäst

        Ja, ni hade 10.000 i ett derby mot BP ja:

        men i andra matcher, icke derbyn, lär ni ha/ locka åtminstone 3-4.000 åskådare mindre per match.

        Med andra ord: för att vara ett derby är 10.000 väldigt dåligt.

        Hur många tror du det kommer komma på derbyt AIK – Dif i AS om några omgångar:

        jag kan nästan lova dig det dubbla och troligen till och med däröver.

        • Bajen_Inter

          Din inkompetens vad gäller fotboll och siffror lyser igenom. 3-4000 mindre per match, ha, ha, ha, det är ju så man kiknar av skratt. Humor har du iaf, det ska jag inte ta ifrån dig.

          Sen undrar jag lite, när blev Skansen ett Solna-lag? Jag måste ha missat denna händelse. Så det finns alltså två Solnata..ar-lag nu?

          Bajen-BP är det enda Sthlms-derbyt i år och det vet du oxå.

          • gäst

            Och sedan när blev Bajen ett Brommalag då???????

            • Bajen_Inter

              Till skillnad från Solna så tillhör Bromma Sthlm men det lär du dig nog när du gått ut grundskolan om ni nu har geografi på schemat vill säga.

  • James

    Det säger väl ganska mycket om Bajen, när det blir en rubrik av att de har mer publik än AIK och Dif EN match.

    • Bajen_Inter

      Skulle nog säga ALLA matcher och det vet du oxå pajas.

      • 1891

        AIK vinner publikligan nästan varje år och har rekordet även i superettan.
        Bajen vann 82-83. Så nää du har fel

        • Bajen_Inter

          Pinsamt om du ens tror på det där själv.

  • Guest

    Jag håller med ”Anonym”. Jag tycker det var ruggigt starkt att locka nästan 10000 med de miserabla väderförhållanden som rådde. FD skärpning, var är det sunda förnuftet och egna reflektionen någonstans innan ni publicerar texterna. Sajten känns väldigt oseriös numera.

  • Bajen_Inter

    Vi hade högst publiksiffra av alla även i genrepet och då var det snöblandat regn och blåste småjävlar.

    Du vet lika väl som alla andra att Bajen år publiklaget nr. 1 i Sverige oavsett division.

    • Abc

      Mycke slödder finns det, inget snack

  • Anonym

    Pajasartikel. Det var hällregn och ett par plusgrader. Inget bra publikväder. Hade varit kul att se hur många som dyker upp på bajsens match under samma premisser. 4000???

  • LT95

    HAMMARBY WORKINGCLASS FOOTBALLCLUB

    forza

    • Mmm

      Hmm… Grattis….

  • Gunnar

    Felaktig artikel. AIK sålde över 11000 till sin match, alltså tusen mer än det Hammarby har sålt. Hur många som sedan dyker upp på matchen återstår ju att se. Påminner lite om när folk jämför publiksiffror mellan fotboll och hockey, i hockeyn rapporterar man ju antalet ”distribuerade” biljetter medan man går efter antalet människor på plats i fotbollen.

    • Bajen_Inter

      Skillnaden mellan Hammarbyfans och Solnafans är många, ett av dem är att Hammarbyfans går på matcherna när de köpt biljett medan Solna boysen inte alltid gör det.

      Självklart är det hur många som går på matcherna som räknas, inte hur många som köpt/fått biljett.

      • James

        Antar att du menar Globenområdetfans och solnafans.

        • Bajen_Inter

          Nej, Bajenfans och Solnata..are menar jag och det vet du mycket väl.

          • James

            Kliv ur sandlådan din bebis!

            • Bajen_Inter

              Pajas!

              • Dave

                Bajen_Inter är en Fiiiiiiii..a

      • Vem

         Bajarna våldtar tjejer under sin ståplatsläktare… det kan inget annat lag stoltsera med.

        • Bajen_Inter

          Vi har ingen ståplatsläktare (som ni fattiga Solnata..are) och sen så var det bara en bluffartikel, nån våldtäkt ägde alltså aldrig rum.

          Ta reda på fakta nästa gång, pajas.

          • Dave

            Det var en brud från bajsetfans som påstod att hon blivit våldtagen.
            Det hade hon gjort två gånger förut och dessutom försökt elda upp sina föräldrar. En vanlig dag när töntarna i grönvitt spelar football. 

      • gäst

        Beror väl på  om man räknar ekonomiska intäkter eller uppslutningen på läktaren i det fallet eller inte:

        det vill säga när det gäller de ekonomiska intäkterna till klubben så är det väl antalet FÖRKÖPTA sålda plåtar som räknas, om det så inte dyker upp en enda person av dessa på matchen sedan.

        Då det däremot gäller det sportsliga publikstödet handlar det om hur många som dyker upp på matcherna.

  • Bajen_Inter

    Dessa två pajaslag slår vi för det mesta publikmässigt, det är inget konstigt.

    Ikväll spelas dessutom det enda derbyt i Sthlm i år så det blir självklart mycket folk på söderstadion.

    Ett derby mot BP haussas av naturliga skäl inte lika hårt som när Bajen möter Skansen men det duger bra som läget är just nu.

    • Dog E Fresh

      tydligen är det konstigt då det skrivs en artikel om det.