Sök
Nyheter

Så spelas svenska cupen – premiär om bara 66 dagar

66 dagar – mer är det inte tills svenska cupens gruppspel drar igång. Nu har förbundet släppt ett spelschema med datum och tider. 

Lördagen den 16 februari kickar svenska cupen i gång med bland annat AIK-Jönköpings Södra, Häcken-Brage och Örebro-Gais.

Omgång 1 i gruppspelet spelas 16-18 februari, omgång 2 spelas 22-25 februari och omgång 3 spelas 2-3 mars.

Här nedan hittar du spelschemat: 

Grupp 1.

Omgång 1, 16 februari

AIK-Jönköpings Södra (16 februari klockan 14, Friends Arena), Örgryte, Norrby (16 februari klockan 14, Valhalla IP).

Omgång 2,

Norrby-AIK (24 februari klockan 17, Borås Arena), Örgryte-Jönköpings Södra (24 februari klockan 17, Valhalla IP).

Omgång 3,

Jönköpings Södra-Norrby (2 mars klockan 14, Slättens IP), AIK-Örgryte (2 mars klockan 14, Friends Arena)

Grupp 2. 

Omgång 1

Assyriska Turabdin-AFC Eskilstuna (17 februari klockan 15, Tipshallen Jönköping), IFK Norrköping-IFK Värnamo (17 februari klockan 17, Östgötaporten)

Omgång 2

AFC Eskilstuna-IFK Värnamo (23 februari klockan 16, Tunavallen )

Assyriska Turabdin-IFK Norrköping (24 februari klockan 19 Tipshallen Jönköping),

Omgång 3

IFK Värnamo-Assyriska Turabdin (2 mars klockan 14. Ljusseveka konstgräs), IFK Norrköping-AFC Eskilstuna (2 mars klockan 14, Östgötaporten)

Grupp 3.

Omgång 1

Malmö FF-Degerfors (17 februari klockan 15, spelplats ej angiven), Falkenberg-Öster (17 februari klockan 15, Kristineslätts IP)

Omgång 2

Öster-Malmö FF (23 februari klockan 16. Tipshallen Växjö), Falkenberg-Degerfors (23 februari klockan 16, Kristineslätts IP)

Omgång 3

Degerfors-Öster (2 mars klockan 16, Stora Valla B-plan), Malmö FF-Falkenberg (2 mars klockan 16, spelplats ej angiven)

Grupp 4. 

Omgång 1

Hammarby-Varberg (18 februari klockan 19, Tele2 Arena), Eskilsminne-Dalkurd (18 februari klockan 19, Olympiafältet plan 10)

Omgång 2

Eskilsminne-Hammarby (24 februari klockan 15, Olympiafältet plan 10)

Omgång 3

Hammarby-Dalkurd (4 mars klockan 19, Tele2 Arena), Varberg-Eskilsminne (4 mars klockan 19, Övrevi)

Grupp 5.

Omgång 1

Häcken-Brage (16 februari klockan 14, Bravida Arena) FC Rosengård-Brommapojkarna (16 februari klockan 14, spelplats ej angiven)

Omgång 2

Rosengård-Häcken (24 februari klockan 15, spelplats ej angiven), Brommapojkarna-Brage (24 februari klockan 15, Grimsta IP)

Omgång 3

Brage-Rosengård (2 mars klockan 16, Domnarvsvallen), Häcken-Brommapojkarna (2 mars klockan 16, Bravida Arena)

Grupp 6. 

Omgång 1

Östersund-Halmstad (16 februari klockan 16, Jämtkraft Arena), Karlstad BK-Sirius (16 februari klockan 16, spelplats ej angiven)

Omgång 2

Karlstad BK-Östersund (23 februari klockan 14, spelplats ej angiven), Sirius-Halmstad (23 februari klockan 14, Lötens IP)

Omgång 3

Östersund-Sirius (3 mars klockan 15, Jämtkraft Arena), Halmstad-Karlstad BK (3 mars klockan 15, Skedalaheds IP)

Grupp 7. 

Omgång 1

Djurgården-IK Frej (17 februari klockan 15, Tele2 Arena), Hässleholms IF-Elfsborg (17 februari klockan 15, spelplats ej angiven)

Omgång 2

Hässleholms IF-Djurgården (23 februari klockan 14, spelplats ej angiven), Elfsborg-Hässleholm (23 februari klockan 14, Borås Arena)

Omgång 3

Djurgården-Elfsborg (3 mars klockan 15, Tele2 Arena) IK Frej-Hässleholms IF (3 mars klockan 15, Vikingavallen)

Grupp 8. 

Omgång 1

Örebro-Gais (16 februari klockan 16, Behrn Arena), Nyköpings BIS-IFK Göteborg (17 februari klockan 15, Rosvalla IP)

Omgång 2

Nyköpings BIS-Örebro (24 februari klockan 15, Rosvalla IP), IFK Göteborg-Gais (25 februari klockan 19, Bravida Arena)

Omgång 3

Gais-Nyköpings BIS (3 mars klockan 17, Bravida Arena), Örebro-IFK Göteborg (3 mars klockan 17, Behrn Arena)

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
måndag 19 augusti
19:00 Djurgården - AFC Eskilstuna Allsvenskan
19:00 Århus - AC Horsens Superligaen
19:00 Varbergs BoIS FC - IK Brage Superettan
19:00 Elfsborg - Östersund Allsvenskan
21:00 Wolverhampton - Manchester U Premier League
tisdag 20 augusti
20:45 Hull - Blackburn Championship
21:00 LASK Linz - Club Brügge EUROPA: Champions League
21:00 CFR Cluj - Sparta Prag EUROPA: Champions League
onsdag 21 augusti
18:30 Nyköpings BIS - Örebro SK Svenska Cupen
19:00 Djurgården - KIF Örebro Sverige Allsvenskan Damer
20:45 Preston - Stoke Championship
21:00 Dinamo Zagreb - Rosenborg EUROPA: Champions League
21:00 Olympiakos - Krasnodar EUROPA: Champions League
01:00 New York City FC - Columbus Crew MLS
torsdag 22 augusti
02:00 DC United - New York Red Bulls MLS
04:30 Los Angeles FC - San Jose Earthquakes MLS
18:30 IFK Värnamo - Malmö FF Svenska Cupen
18:30 Akropolis IF - Djurgården Svenska Cupen
19:00 Malmö FF - Bnei Yehuda UEFA Europa League
fredag 23 augusti
03:30 Sporting Kansas City - Minnesota United FC MLS
19:00 Hobro IK - Odense Superligaen
20:00 Granada - Sevilla La Liga
20:30 FC Köln - Borussia Dortmund Bundesliga
21:00 Aston Villa - Everton Premier League
22:00 Levante - Villarreal La Liga
lördag 24 augusti
02:00 Orlando City SC - Atlanta United MLS
04:00 Portland Timbers - Seattle Sounders FC MLS
13:30 Derby County - West Bromwich Championship
13:30 Norwich - Chelsea Premier League
14:00 Kopparberg Göteborg FC - Linköpings FC Sverige Allsvenskan Damer
15:30 Augsburg - Union Berlin Bundesliga
15:30 Mainz - Borussia M'gladbach Bundesliga
15:30 Paderborn - Freiburg Bundesliga
15:30 Fortuna Düsseldorf - Bayer Leverkusen Bundesliga
16:00 Manchester U - Crystal Palace Premier League
16:00 Syrianska FC - Västerås SK Superettan
16:00 Stoke - Leeds Championship
17:00 Osasuna - Eibar La Liga
18:00 Parma - Juventus Serie A
18:30 Schalke - Bayern München Bundesliga
18:30 Liverpool - Arsenal Premier League
20:00 Angers - Metz Ligue 1
20:00 Amiens - Nantes Ligue 1
20:00 Dijon - Bordeaux Ligue 1
20:00 Brest - Reims Ligue 1
20:45 Fiorentina - Napoli Serie A
21:00 Celta Vigo - Valencia La Liga
21:00 Getafe - Athletic Bilbao La Liga
01:00 New York City FC - New York Red Bulls MLS
01:30 Toronto FC - Montreal Impact MLS
01:30 Philadelphia Union - DC United MLS
01:30 New England Revolution - Chicago Fire MLS
söndag 25 augusti
04:00 San Jose Earthquakes - Vancouver Whitecaps MLS
04:00 Real Salt Lake - Colorado Rapids MLS
12:00 Lyngby - Randers FC Superligaen
13:00 Swansea - Birmingham Championship
13:00 Frej Täby - Degerfors Superettan
13:15 St Mirren - Rangers Skottland Premiership
15:00 Öster - Örgryte IS Superettan
15:00 IFK Norrköping - Helsingborg Allsvenskan
15:00 Bournemouth - Manchester City Premier League
15:00 Monaco - Nimes Ligue 1
15:00 Mjällby AIF - Dalkurd FF Superettan
15:00 AFC Eskilstuna - BK Häcken Allsvenskan
17:00 Strasbourg - Rennes Ligue 1
17:00 Mallorca - Real Sociedad La Liga
17:00 Alaves - Espanyol La Liga
17:30 Malmö FF - Djurgården Allsvenskan
17:30 Tottenham - Newcastle Premier League
17:30 GAIS - Brommapojkarna Superettan
18:00 Udinese - Milan Serie A
18:00 Bröndby - Århus Superligaen
19:00 Leganes - Atletico Madrid La Liga
20:45 Roma - Genoa Serie A
20:45 Verona - Bologna Serie A
20:45 Cagliari - Brescia Serie A
20:45 Sampdoria - Lazio Serie A
20:45 SPAL - Atalanta Serie A
21:00 Barcelona - Real Betis La Liga
00:00 FC Cincinnati - Columbus Crew MLS
måndag 26 augusti
02:00 FC Dallas - Houston Dynamo MLS
04:30 Los Angeles FC - LA Galaxy MLS
19:00 GIF Sundsvall - Elfsborg Allsvenskan
19:00 Norrby IF - IK Brage Superettan
19:00 IFK Göteborg - Kalmar FF Allsvenskan
19:00 Falkenberg - Hammarby Allsvenskan
19:00 AC Horsens - Ålborg Superligaen
19:00 Trelleborgs FF - Varbergs BoIS FC Superettan
20:45 Inter - Lecce Serie A
tisdag 27 augusti
19:00 Halmstad - Jönköpings Södra Superettan
19:00 Montpellier - Lyon Ligue 1
21:00 Röda Stjärnan - Young Boys EUROPA: Champions League
21:00 Krasnodar - Olympiakos EUROPA: Champions League
21:00 Rosenborg - Dinamo Zagreb EUROPA: Champions League
onsdag 28 augusti
18:00 Sweden U18 Women - Iceland U18 Women International Friendlies Women U18
21:00 Nice - Marseille Ligue 1
21:00 Club Brügge - LASK Linz EUROPA: Champions League
21:00 Slavia Prag - CFR Cluj EUROPA: Champions League
21:00 Ajax - Apoel Nicosia EUROPA: Champions League
torsdag 29 augusti
02:00 Montreal Impact - Vancouver Whitecaps MLS
Allsvenskan 2019 / 2019
# LAG M V O F GA P
1 Djurgårdens IF 20 13 5 2 24 44
2 Malmö FF 20 11 8 1 22 41
3 AIK 20 12 4 4 14 40
4 Hammarby IF 20 11 5 4 19 38
5 BK Häcken 20 11 4 5 14 37
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 IFK Göteborg 20 9 8 3 11 35
7 IFK Norrköping 20 9 7 4 11 34
8 IF Elfsborg 20 6 6 8 -7 24
9 Örebro SK 20 6 4 10 -4 22
10 Östersunds FK 20 4 9 7 -11 21
11 Kalmar FF 20 3 9 8 -8 18
12 Helsingborgs IF 20 4 6 10 -12 18
13 IK Sirius FK 20 5 3 12 -16 18
14 Falkenbergs FF 20 3 7 10 -22 16
15 AFC Eskilstuna 20 3 5 12 -22 14
16 GIF Sundsvall 20 2 6 12 -13 12