Oturen med korsbandsskador verkar aldrig ta slut hos IFK Göteborg. Säsongen är över för en av lagets talanger redan innan den har börjat.
Publicerad: 08 februari 2010 10:56Fem korsbandsskadade spelare förra säsongen. 2010 hann knappt skada förrän ännu en spelare blir borta av samma orsak.
Denna gång är det försvararen Mikael Dyrestam som har gått sönder.
- Han har tyvärr en svår knäskada och är borta från spel den här säsongen, säger läkaren Jon Karlsson till IFK Göteborgs hemsida.
Det var under träningsmatchen mot Ålborg som Dyrestam utgick med smärta i ena knäet. De första rapporterna gav vid handen att skadan kunde vara allvarlig men därefter kom det lugnande rapporter.
Under måndagens undersökning blev det dock klart att Dyrestam ådragit sig en allvarlig knäskada.
- Han har skador på korsband och menisk, dessutom en mindre fraktur. Det är så allvarligt att vi inte kommer att få se honom på plan förrän i slutet av det här året. Det här är skador som tar tid att återhämta sig ifrån.
Om ett par veckor kommer Dyrestam att opereras och därefter väntar rehablitering.
Problemen med Jael Ferreira har fått Kalmar FF att agera - med hjälp av hans landsmän. Klubbens brasilianska inslag har gått in och medlat och lugnat missnöjde Ferreira.
Publicerad: 09 mars 2010 17:23
Inte många tror på Djurgårdens nysatsning. I går brännmärkta och utdömda på upptaktsträffen. Ett farsartat tips för Djurgårdens sportchef.
Publicerad: 09 mars 2010 12:11Den allsvenska upptaktsträffen handlade mycket om hur tränarna ville att deras lag ska spela i år. Ord som aggressivitet och hårt arbete dök ofta upp. Men hur stor relevans har egentligen dessa ord?
Publicerad: 09 mars 2010 14:25
Sensationell femma i fjol. Nu en perfekt försäsong och 3-0 i genrepet mot guldtippade Elfsborg. Men ingen fartblindhet alls - inte med Häckens historik.
Publicerad: 09 mars 2010 13:37Nu har AIK också fått bud från Swedbank Arena om att spela där när den står klar. Tidigare har stockholmsarenan presenterat sin arena för AIK:s arenagrupp.
Publicerad: 09 mars 2010 14:06
Utan karaktär - ingen framgång. Finns det någon Johan Mjällby som ska rycka med sitt lag och kan Henrik Rydström få fart på Kalmar? Här är vad de allsvenska tränarna vill ska karaktärisera just deras lag kommande säsong.
Läs mer: Psykolog betygsätter allsvenska tränarna
Publicerad: 09 mars 2010 10:45
IFK Göteborgs största nyförvärv heter Pär Ericsson. Men ännu är inte Tobias Hysén nöjd med kemin med det uppmärksammade nyförvärvet.
Publicerad: 09 mars 2010 09:06IFK Göteborg är favoriter till att vinna Allsvenskan i år enligt Sveriges samlade expertis. Ett favoritskap som Tobias Hysén inte ser särskilt positivt på.
Publicerad: 08 mars 2010 16:36Tom Prahl tror på sitt Trelleborg i år. Allsvenskt guld är ingen omöjlighet enligt honom.
Publicerad: 09 mars 2010 09:57Domarbasen Bo Karlsson ger IFK Göteborg rätt och AIK fel. Frisparken som avgjorde supercupfinalen på Råsunda var med det felaktig.
Publicerad: 09 mars 2010 09:35
AIK:s Nisse Johansson storler åt att AIK döms ut av experterna. På syrligt vis kommenterar han nu att AIK anses som chanslöst att försvara SM-guldet.
Publicerad: 08 mars 2010 16:36I helgen skadade Richard Spong sig allvarligt. Korsbandet i hans vänstra knä befaras vara av. Imorgon kommer domen.
Publicerad: 08 mars 2010 14:56Inget SM-guld för AIK "2LAX10". Detta enligt en undersökning som genomfördes på den allsvenska upptaktsträffen idag. Endast sju procent tror att AIK lyckas försvara sitt guld.
Publicerad: 08 mars 2010 14:10Djurgårdens anseende står inte högt i kurs. 2000-tales stora dominant i svensk fotboll döms ut på dagens upptaktsträff.
Publicerad: 08 mars 2010 14:07
Förra säsongen kom genombrottet i Allsvenskan. I januari gjorde han landslagsdebut. Och igår - två mål mot Elfsborg i det allsvenska genrepet. Pressen ökar på Mattias Ranégie som tror att han kan vinna skytteligan.
Publicerad: 08 mars 2010 13:30I dag hålls den allsvenska upptaktsträffen i Örebro. Bland mycket annat aktar sig Djurgården för att satsa för högt. Här är reaktioner från Örebro.
Läs mer: Djurgården döms ut - bara värre för Mjällby och Åtvidaberg
Läs mer: Mästarnas guldchanser sågas
Läs mer: AIK tar lätt på expertdom
Läs mer: Hysén tveksam till IFK:s favoritskap
Det är klasskillnad på Christer Youssef jämfört med förra säsongen. DIF-stjärnans målsuccé under försäsongen har gjort att han känner sig som en helt annan spelare.
Publicerad: 08 mars 2010 12:08
Ljumskproblem och magsjuka har förryckt Teddy Lucic försäsong. Premiären är bara att glömma för veteranen som blir borta betydligt längre än så.
Publicerad: 08 mars 2010 10:57Pär Hansson eller Oscar Berglund? Conny Karlsson har funderat länge på vem som ska vakta Helsingborgs mål i år. Nu har han bestämt sig. Valet föll på Hansson.
Publicerad: 08 mars 2010 10:33
I går 3-0 på Elfsborg. Nu är Häcken en medaljkandidat. Elfsborgsveteranen Teddy Lucic imponeras av fjolårets så sensationella tabellfemma.
Läs mer: Stjärnan missar premiären
Publicerad: 08 mars 2010 10:31