29 december, 2015

Glädjande besked från Premier League-svensken

West Bromwichs Jonas Olsson tvingades kliva av i gårdagens match mot Newcastle. Nu lämnar svenskbacken lugnande besked om skadan. Tidigt i den första halvleken av gårdagens möte med Newcastle på The Hawthorns tvingades Jonas Olsson utgå från matchen med en lårskada. En skada som nu visar sig vara lindrigare än man först trott. – Jag missar förmodligen matchen till helgen, men sen borde jag vara tillbaka, säger Olsson till Sportexpressen. Olssons West Bromwich tar emot Stoke till helgen, en match som svensken alltså räknar med att missa. Istället räknar han med att vara tillbaka till FA–cupmötet med Bristol City den 9 januari.

7 november, 2015

JUST NU: United bröt måltorkan – hakar på i toppen

Manchester United bröt sin två matcher långa måltorka i Premier League när man idag besegrade West Bromwich på Old Trafford. Manchester United hade två raka 0–0–matcher i bagaget i Premier League inför dagens möte med West Bromwich, men kunde bryta måltorkan då man vann med 2–0. Efter en mållös första halvlek gav Jesse Lingard gett United ledningen i den 52:a minuten, med ett skruvat skott som hittade in bakom Boaz Myhill. Juan Mata ökade på till 2–0 på stopptid när han säkert placerade in en straffspark. Segern gör att United har fortsatt grepp om fjärdeplatsen i serien, med en poäng upp till Manchester City i topp med en match mer spelad. Manchester Uniteds startelva De Gea, Young, Smalling, Blind, Rojo, Carrick, Schweinsteiger, Lingard, Mata, Martial, Rooney West Bromwichs startelva Myhill, Dawson, McAuley, Evans, Brunt, Yacob, Fletcher, McClean, Sessegnon, Morrison, Rondón

1 september, 2015

Rasar över uteblivna övergången: ”Kommer aldrig spela för honom”

Saido Berahino blev kvar i West Bromwich, trots flera bud från Tottenham. Nu är spelaren själv ilsken över att klubben inte valde att sälja honom. Saido Berahino var en av West Bromwichs bästa spelare under fjolåret, då han gjorde 14 mål för klubben i Premier League. Under sommarfönstret visade Tottenham stort intresse för att köpa 22-åringen, men fick upprepade gånger nobben av The Baggies. Nu visar Berahino stort missnöje över att inte ha blivit såld. "Det är sorgligt att jag inte kan säga exakt hur klubben har behandlat mig men jag kan officiellt säga att jag aldrig kommer att spela för Jeremy Peace (klubbens ordförande)",skriver han från sitt Twitterkonto. Jeremy Peace kommenterar Berahinos ilska och West Bromwichs ovilja att sälja honom på klubbens hemsida. - Tottenhams erbjudande speglade inte Sidos sanna värde och tiden gjorde det inte möjligt för oss att rekrytera en hållbar ersättare för en beprövad Premier League-målskytt. - Saido har varit missnöjd till den punkt att tränaren känt att han inte kunnat ta ut honom för våra tre senaste matcher. Nu måste vi se till att reparera skadan som har skapats av den här olyckliga händelsen, fortsätter han.

23 augusti, 2015

Nyförvärvets succé – målskytt i debuten

Pedro fick en drömstart i sin debut match för Chelsea. Spanjoren gjorde mål när hans nya lag slog West Bromwich i Premier League. Yttern Pedro värvades nyligen in från Barcelona till Chelsea. Idag fick 28-åringen göra debut, då han spelade från start i Chelseas bortamöte med West Bromwich på The Hawthorns i Premier League. Efter bara 20 minuters speltid i sin nya klubb blev Pedro målskytt, då han satt 1-0 till sitt Chelsea. Londonlaget lyckades även bärga alla tre poäng, då slutresultatet blev 3-2. Övriga målskyttar för Chelsea var Diego Costa och Cesar Azpilicueta. West Bromwichs mål gjordes båda av James Morrison. Segern var Chelseas första i Premier League denna säsong. Jonas Olsson spelade hela matchen för sitt West Bromwich, som fortsatt är utan seger i Premier League efter tre spelade matcher.

18 augusti, 2015

Nobbade budet på anfallaren från konkurrenten: ”Finns inte på vår agenda”

Tottenham är på jakt efter en anfallare, men fick nyligen ett bud på West Bromwichs anfallare Saido Berahino avslaget. - Det finns helt enkelt inte på vår agenda att sälja Saido, säger klubbens ordförande Jeremy Peace till West Bromwichs hemisda. 22-årige Saido Berahino stod för en stark fjolårssäsong i West Bromwich, då han gjorde 14 mål i Premier League under säsongen. Anfallarens prestationer har gjort att han fått större klubbars ögon på sig. West Bromwich går nu ut med att man nobbat ett bud från Tottenham på Berahino. - Vi har inget intresse av att sälja Saido, vilket jag har sagt till Daniel Levy (Tottenhams ordförande). Jag vet att vi leveri en tid där ingen klubb kan säga "aldrig" om möjligheten att sälja en spelare, men det finns helt enkelt inte på vår agenda att sälja Saido, säger West Bromwichs ordförande Jeremy Peace till klubbens hemsida. Enligt The Guardian var Tottenhams bud på Berahino värt 18 miljoner pund, cirka 240 miljoner kronor.

24 maj, 2015

Alla resultat från sista omgången

Den sista omgången i Premier League säsongen 2014/2015 är färdigspelad. Så här slutade matcherna. Stoke – Liverpool 6-1 (Diouf x2, Walters, Adam, Nzonzi, Crouch - Gerrard) Stoke: Begovic, Pieters, Muniesa, Shawcross, Cameron, Whelan, Nzonzi, Arnautovic, Adam, Walters, Diouf Liverpool: Mignolet, Can, Skrtel, Sakho, Moreno, Lucas, Allen, Henderson, Gerrard, Lallana, Coutinho Arsenal – West Bromwich 4-1 (Walcott x3, Wilshere - McAuley) Arsenal: Ospina, Bellerin, Gabriel, Mertesacker, Gibbs, Coquelin, Cazorla, Wilshere, Ozil, Alexis, Walcott WBA: Myhill, Dawson, McAuley, Olsson, Lescott, Fletcher, Yacob, Morrison, McManaman, Brunt, Berahino Aston Villa – Burnley 0-1 (Ings) Aston Villa: Steer, Baker, Vlaar, Bacuna, Cleverley, Agbonlahor, Westwood, Delph, Benteke, N’Zogbia, Grealish. Burnley: Heaton; Trippier, Shackell (c), Keane, Mee; Arfield, Jones, Ulvestad, Boyd; Barnes; Ings Chelsea – Sunderland 3-1 (Costa, Remy x2 - Fletcher) Chelsea: Cech; Ivanovic, Cahill, Terry, Azpilicueta; Mikel, Matic; Cuadrado, Willian, Hazard; Drogba Sunderland: Mannone, Jones, van Aanholt, O’Shea, Coates, Larsson, Rodwell, Johnson, Fletcher, Wickham, Defoe Crystal Palace – Swansea 1-0 (Chamakh) Crystal Palace: Hennessey; Ward, Dann, Hangeland, Souare; Zaha, Jedinak, McArthur, Bolasie; Puncheon; Chamakh. Swansea: Fabianski, Naughton, Fernandez, Bartley, Richards, Britton, Cork, Emnes, Dyer, Montero, Gomis Everton – Tottenham 0-1 (Kane) Everton: Howard, Coleman, Galloway, Stones, Jagielka, McCarthy, Barry, Mirallas, Barkley, Osman, Lukaku Tottenham: Lloris,…