Bara, bara, vara vänner?
Friends arena? ”Fruktansvärt” dundrar Black Armys ordförande Daniel Wilhelmsson.
Värren än Swedbank arena, tycker Wilhelmsson.
På vilket sätt är det värre undrar jag?
Friends = En antimobbningsstiftelse (som man får förutse att även Wilhelmsson tycker är en bra sak. . .)
Swedbank = Privatägd bank
Dessutom finns det redan sjuttioelva arenor i Sverige som heter Swedbank.
Martin Abedisi Bengtsson tar ner det hela till debattens nivå men gör det på ett fyndigt sätt.
”Är AIK:are 12 år eller? ”nä, vi måste heta nått ball, som mördararenan eller kniv- och bazooka IP” väx upp, trötta fjortisar.”
Dessvärre gäller det nog inte bara gnagare utan de flesta mer hängivna supportrar till större klubbar.
Precis som Wilhelmsson säger till Aftonbladet:
” Jag och mina gelikar kommer lobba för att vi säger Råsunda, Frösunda, Råsta eller vad fan som helst. Det är det som vi säger på gatan som räknas.”
Exakt s är det, och därför kan jag tycka att det är urbota korkat att – indirekt – gå ut och spy galla över en organisation som arbetar för att stoppa mobbning.
Jag hade mycket hellre sett att ”mitt lags” arena hette Unicef-arena eller WWF-arena än Nordea arena eller GB Glace arena.
För som sagt, det som spelar någon roll är vad fansen säger och inte vad som står på en skylt.































Pingback: Varför vill Friends förknippas med Black Army | Jasper Hein Nordling