En påse Gott & blandat, Söderettan-style
Tänk er en plats på jorden där man ständigt får gå i skräck över att bli nedtrampad. Där man tvingas gro ögon i nacken för att ha koll på sin omgivning, som när som helst kan få en golvad. Ett ställe där paniken och stressen ligger och vibrerar i luften likt en hyperaktiv kolibri. Jag var där igår. Och överlevde. Platsen jag pratar om är inte börsgolvet på Wall Street, inte heller slagfältet utanför den svarta porten till Mordor.
Jag åkte till Ullared.
Det lät som en bra idé vid frukostbordet då jag var i behov av allehanda bra-att-ha-saker, men ganska snart började jag tvivla på mitt eget omdöme. När jag gick ut gjorde jag det efter vad som måste vara det ultimata testet, långt värre än Ironman, både fysiskt och psykiskt. Jag blev dessutom ovän med min plånbok. Vad har då detta att göra med Söderettan, undrar ni? Inte ett smack egentligen. Men på väg mot kassorna upptäckte jag att Gekås numer säljer lösgodis. Genialt! Förstår ni hur mycket sådant som kommer att säljas? För att hylla detta tilltag tänkte jag ge er en egen påse godis. En bättre påse löst, som Robert Laul hade uttryckt det. Stora, små, sura och söta karameller, alla från den magiska värld som är Söderettan. Ät inte för snabbt bara!
* Vi inleder i Grästorp (det borde man alltid göra). Efter sex raka förluster fick de styrande i Gauthiod nog och bröt i måndags samarbetet med tränarduon Stefan Strind och Joakim Andersson. Vårens positiva överraskning, som tog 17 poäng på den inledande 12 omgångarna, har dalat rejält på senare tid och är numer ordentligt insyltade i bottenstriden, till och med under nedflyttningsstrecket. För att få in ny energi sker nu bytet som innebär att Andreas Holmberg, talangutvecklare i laget, tar över som huvudtränare med Peter Andersson vid sin sida. Holmberg hade sannerligen kunnat få en enklare start på uppdraget då Gauthiod på lördag möter ÖIS borta, men säger att resultatet inte spelar så stor roll, utan att huvuduppgiften är att få tillbaka ”Gauthiodandan” i laget igen. Återstår att se ifall vi ÖIS:are bävar för Holmberg-effekten på lördagskvällen..
*Sleipner är på väg ur serien och Sylvia ser ut att missa platserna till Superettan. I tillägg till de sportsliga bakslagen skramlar det tomt i kassakistorna, och tidningen Folkbladet har i veckan rapporterat om att klubbarna har diskuterat en sammanslagning. Hittills handlar det dock bara om förutsättningslösa samtal, planerna om ett verkligt samgående ligger på is. Håkan Forsberg, Sylvias ordförande, tror att ett samarbete skulle gagna dem, men poängterar samtidigt att det är en komplicerad fråga. Även om utgifterna minskas vid ett samgående återstår fortfarande problemet med intäkter. Varken Sylvia eller Sleipner har någon publik att tala om. Tre (!) gånger den här säsongen har Sylvia misslyckats med att dra tillräckligt med publik för att täcka domarkostnaderna. Det säger egentligen det mesta om Norrköpinglagens välmående just nu.
* Vad är det för resultat som den här serien bjuder på egentligen?! De senaste två veckorna har vi fått se 5-1 (Lund-Gauthiod), 3-6 (Skövde-Sylvia) och 5-2 (Trollhättan-Sleipner). Det sägs ju att om man vill se mål ska man gå på hockey, men det talesättet borde nog ändras till division 1 södra. Ungdomarnas och offensivens serie levererar, omgång efter omgång.
* Vi avslutar med en med ett lag i en hysterisk formtopp: Karlstad BK. För sex omgångar sedan låg värmlänningarna fast i botten med sju poäng. Förra säsongens mittenlag i Norrettan såg ut att vara på väg ur serien, men den åttonde juli påbörjades en vinstsvit som fortsatt är i rullning. Sex matcher har spelats sedan dess – Karlstad har vunnit dem alla. Skeptikern kan förvisso belysa att fem av dessa sex möten har varit mot lag också beläget i botten, men 18 poäng av 18 möjliga går inte att snacka bort. Karlstad är i detta nu seriens klart formstarkaste lag och kan, vid seger mot Skövde på söndag, avancera till femteplatsen i tabellen blott en poäng bakom just Skövde. Vad som har hänt? Det är en komplex fråga med multipla svar som vi allt får gräva i en annan gång, i en egen artikel. Molnen över solstaden Karlstad har hur som helst skingrats.
/Andreas Kristensson [Twitter]





























