Carl Starfelt är såld till ryska Rubin Kazan. Det bekräftar IFK Göteborg i dag. Enligt gårdagens uppgifter i Expressen så uppgår övergångssumman till omkring 13 miljoner, bonusar inräknat. 

Blåvitt skriver:

”Idag (fredag) lämnar Carl Starfelt, som kom till IFK inför 2018, Kamratgården, Göteborg och Sverige. Den obligatoriska läkarundersökningen väntar i den nya klubben, i övrigt är allt klart mellan parterna.”

– Som vanligt i såna här situationer är det lite kluvna känslor. Vi tappar en spelare som tillhört de bästa i allsvenskan i vår och det är naturligtvis ett avbräck rent sportsligt. Samtidigt är det ytterligare ett bevis på att vi gör något bra eftersom större klubbar ute i Europa är intresserade av våra spelare, säger sportchef Kennet Andersson till klubbens hemsida.

Matchen mot GIF Sundsvall blev därmed den sista för Starfelt under den här sejouren.

– Vi önskar naturligtvis stort lycka till i den fortsatta karriären, säger Andersson.