• Publicerat 11 juli
  • Skrivet av Redaktionen
  • 0 Kommentarer

Gustaf Norlin har varit en startspelare sedan han kom inför den förra säsongen. Nu står det klart att mittfältaren lämnar Skövde AIK för spel i Varberg BOIS.
– Fantastiskt kul att få chansen högre upp, men detta händer som sagt inte förrän kommande säsong, säger Norlin på klubbens hemsida.

Skövde AIK har imponerat inledningsvis till skillnad från förra året då man huserat i den lägre regionen av tabellen. Mycket av lagets framgångar denna säsong har varit tack vare mittfältsstjärnan Gustaf Norlin som varit gjuten i startelvan sedan han kom inför den gångna säsongen. Norlin anslöt sig till SAIK från division två-klubben Lidköpings FK.

Nu lämnar Norlin tabelltvåan i divison ett för spel i Varberg BOIS, en klubb som för tillfället dominerar i superettan.

22-åringen kommer att representera Skövde säsongen ut innan han ansluter till laget i grönt-svart.

– Fantastiskt kul att få chansen högre upp, men detta händer som sagt inte förrän kommande säsong. Så mitt fokus ligger till 110 procent på höstsäsongen och Skövde AIK, vi trummar på och ses förhoppningsvis i Uddevalla den 4 augusti, säger Norlin på klubbens hemsida.

ADRIANO VISCONTI