En av Östersunds FK:s mest betydande sponsorer flaggar för oro över hur klubben sköter sin ekonomi.
– Enligt min uppfattning så ser det mycket illa ut för ÖFK just nu, säger vd Nils-Åke Hallström till Östersunds Posten. 

Östersunds FK missköter sin ekonomi.

Det menar en av klubbens sponsorer Nils-Åke Hallström, som är vd för industrikoncernen Hallström.

Under fredagen presenterade Östersunds Posten ett uppslag där man menar att klubben går med förlust och att likviditeten är ansträngd.

– Från och till är likviditeten ansträngd. Så mycket kan jag säga. Men vi ser inte på det med någon oro, säger ordförande Bo Ottosson till tidningen, som menar att försämrad biljettförsäljning och mindre sponsorintäkter är några av anledningarna.

Redan har justeringar gjorts för att rädda resultatet.

– Vi har reviderat budgeten och bland annat minskat personalkostnaden. Vi har minskat med några tjänster men jag har inte uppgift om kronor och ören. Det är lite här och lite där för att anpassa kostymen, säger Bo Ottosson.

Sponsorn Nils-Åke Hallström känner en större oro än klubbens ordförande.

– Enligt min uppfattning så ser det mycket illa ut för ÖFK just nu, säger han till Östersunds Posten.

– Jo, självklart finns det en risk för konkurs. Risken finns men hur stor den är är svårt att säga.

Hallström tycker att ÖFK-ledningen spenderar pengar som de inte har.

– Jag talar inte om några oegentligheter, det handlar om att de inte har varit sparsamma utan slösat med pengarna. Man har kvar en stor spelartrupp och många anställda men tjänar inte samma pengar som tidigare. Det funkar inte.