• Publicerat 5 april
  • Skrivet av Redaktionen
  • 0 Kommentarer

Edin Hamidovic lämnar Gais. Nu står det klart att den 25-årige anfallaren byter till Jönköpings Södra.
– Vi får in en spelare med offensiva egenskaper som verkligen vill spela i och för Jönköpings Södra, säger J-Södras tränare Andreas Brännström till klubbens hemsida.

Edin Hamidovic värvades till Gais i fjol, efter att ha öst in mål för Husqvarna i division 1. Det blev åtta mål i superettan med Gais 2018, men nu lämnar han.

Jönköpings Södra köper loss Hamidovic från Gais, där han hade kontrakt för säsongen 2019 ut. Ett tvåårskontrakt med J-Södra är klart för anfallaren, som har uttryckt en önskan om att flytta hem till Husqvarna som ju ligger nästgårds.

– Vi tittar alltid först och främst lokalt, så när Edin, som ju hör hemma här, blev tillgänglig så fanns inget att fundera över. Vi får in en spelare med offensiva egenskaper som verkligen vill spela i och för Jönköpings Södra, säger J-Södratränaren Andreas Brännström till klubbens hemsida.