• Publicerat 28 februari
  • Skrivet av Redaktionen
  • 0 Kommentarer

Diego Montiel blev hela superettans poängkung under fjolåret. Nu visar Dalkurd intresse för sin tidigare spelare. 
–  Vi följer honom, han följer oss, säger klubbens sportchef Adil Kizil till Göteborgs-Posten. 

Diego Montiel hade förra året show i superettan och blev noterad för 13 mål och 14 assist på 28 matcher iklädd Örgryte-tröjan. Ett facit som naturligtvis lockade till sig intressenter. Till slut föll valet på den belgiska klubben Beerschot Wilrijk.
Mittfältaren skrev på ett kontrakt som sträckte sig fram till sommaren 2021 med option på ytterligare två år. Men nu skriver Göteborgs-Posten att Montiel redan kan vara på väg tillbaka till svensk fotboll.
Dalkurd ska vara laget som följer spelaren.

– Vi har hållit ögonen på Diego sedan han lämnade egentligen. Sedan har jag och Diego alltid haft en privat dialog, när han var i Sirius, Gefle och Örgryte. Det är inte jättekonstigt att vi kollar hur det går för honom. Vi följer honom, han följer oss. Men att något skulle vara på gång skulle jag säga inte stämmer, säger klubbens sportchef Adil Kizil till GP och fortsätter:

– Skulle han bli tillgänglig så får vi ta det då. Jag hoppas att han gör det så bra där borta att han blir kvar.