• Publicerat 14 februari
  • Skrivet av Redaktionen
  • 0 Kommentarer

Brommapojkarna väljer att skriva ett seniorkontrakt med Samuel Svenlén. Talangen har skrivit på för tre år med den nyblivna Superettan-klubben.
– Nu när vi inledde 2019 så har han visat ytterligare och varit fantastisk i de träningsmatcher vi spelat, säger BP:s manager Roberth Björknesjö till klubbens hemsida.

Samuel Svenlén har visat framfötterna den senaste tiden och stadigt utvecklats. Inför föregående säsongen skrevs ett lärlingskontrakt och under sommaren flyttades Svenlén upp till A-laget. Tävlingsdebuten genomfördes sedan i Svenska Cupens andra omgång, då 18-åringen startade i backlinjen som ställdes mot Friska Viljor FC.

– Samuel var med under hela hösten och var bra i träning. Nu när vi inledde 2019 så har han visat ytterligare och varit fantastisk i de träningsmatcher vi spelat. Det känns mycket bra att vi har skrivit avtal med Samuel, säger BP:s manager Roberth Björknesjö till klubbens hemsida.