• Publicerat 10 februari
  • Skrivet av Redaktionen
  • 0 Kommentarer
Foto: Bildbyrån

Säsongen kan redan nu vara över för Örebros brasseback Fabio De Sousa Silva. Knäskadan som spelaren ådrog sig i Dubai är dessvärre mycket allvarlig: 
– Mycket talar för en främre korsbandsskada som med stor sannolikhet kommer att opereras, säger ÖSK:s klubbläkare Ulf Nordström till klubbens hemsida.

Fabio De Sousa Silva anlände till Örebro i somras och hann med att göra fem matcher i ÖSK-tröjan. Nu ser det ut att dröja länge innan spelaren återigen kan vara med och tävla på planen. I träningsmatchen mellan Örebro och Sirius i januari blev försvararen liggandes i gräset efter en smäll mot knät. 23-åringen kunde inte fullfölja matchen utan bårpersonalen var tvungna att kliva in och föra ut spelaren.

Nu har Fabio undersökts ytterligare, och klubben kommer nu med tunga besked.

– Mycket talar för en främre korsbandsskada som med stor sannolikhet kommer att opereras. Fabio genomför för närvarande rehabiliteringsträning med klubbens sjukgymnaster, säger ÖSK:s klubbläkare Ulf Nordström till klubbens hemsida.