• Publicerat 24 januari
  • Skrivet av Redaktionen
  • 0 Kommentarer

Alexander Blomqvist väljer att lämna Trelleborgs FF för att skriva på för Gif Sundsvall. Detta meddelade i dag TFF på sin officiella hemsida.
– Vi önskar Alexander varmt lycka till i GIF Sundsvall, säger TFF:s manager Peter Swärdh till klubbens hemsidan.

Alexander Blomqvist kom till Trelleborg i januari 2016. Nu väljer han att inte följa med klubben ner i Superettan. Gif Sundsvall blir istället ny arbetsgivare för mittbacken.

– Alexander har varit med på Trelleborgs FF:s resa till att etablera sig i elitfotbollen och han har varit en väldigt god ambassadör för klubben. Samtidigt har Alexander hela tiden varit öppen och rak med sina ambitioner om att spela i högsta ligan. Vi önskar Alexander varmt lycka till i GIF Sundsvall, säger TFF:s manager Peter Swärdh till klubbens hemsidan.