• Publicerat 23 januari
  • Skrivet av Redaktionen
  • 0 Kommentarer

Andreas Hadenius väljer att ta en avstickar på lån från Halmstad till skotska Dundee fram till sommaren. 
– Det känns väldigt kul, det känns som ett spännande äventyr, säger spelaren till klubbens hemsida. 

Andreas Hadenius väljer att ta chansen att prova nytt. Detta meddelade i dag hans klubb Halmstad på den officiella hemsida. Spelaren har kommit överens med den skotska klubben Dundee FC om ett lån som sträcker sig fram till 30 juni.

– Det känns väldigt kul, det känns som ett spännande äventyr. Det är nya erfarenheter för mig framför allt, och nya möjligheter, säger Hadenius till klubbens hemsidan och fortsätter:

– Det är en klubb som spelar i högstaligan, och ligger på sista platsen just nu, men det är ju en bit kvar av säsongen. De har vunnit skotska ligan en gång, för ganska längesen. De spelar ett ganska klassiskt 4-4-2-spel.