PÅ FD: Syndabocken pĂ„ Friends Arena – ”Skulle inte förlĂ„ta mig sjĂ€lv”

Google news logo

Följ Fotbolldirekt pÄ

Google news

Jesper Nyholm Ă€r pĂ„ vĂ€g tillbaka – i torsdags bekrĂ€ftade den svĂ„rt skadade AIK-försvararen att hans karriĂ€r kan vara pĂ„ vĂ€g att rĂ€ddas. En lyckans dag för Nyholm – men ocksĂ„ för Örebros Michael Omoh som var i duell med Nyholm nĂ€r han bröt benet dĂ€r i cupmatchen för knappt ett Ă„r sedan.
– Jag skulle inte kunna förlĂ„ta mig sjĂ€lv om skadan stoppar honom frĂ„n att komma tillbaka till fotbollen, sĂ€ger Omoh till FotbollDirekt.se.

Det var tv-bilder som talade för sig sjĂ€lva – Jesper Nyholms smĂ€rtor, och Michael Omohs förtvivlan. Duellen mellan AIK-försvararen och Örebro-mittfĂ€ltaren i cupkvartsfinalen den 13 mars i fjol, det gjorde ont bara att titta pĂ„. Man kunde direkt se att Nyholms ben var av, sĂ€songen över.

Hans vĂ€g tillbaka har kantats av bakslag och förtvivlan – felbehandlad pĂ„ sjukhus, risk för att tvingas amputera benet, lĂ€kare som helt dömt ut Nyholms chanser att nĂ„gonsin kunna spela fotboll igen.

I torsdags tog det hela en ny och mycket lyckligare vÀndning: Nyholm bekrÀftade sjÀlv att han efter en sista operation i mitten av februari ska kunna börja löptrÀna igen. VÀgen tillbaka Àr fortfarande lÄng, men allt Àr mycket mer hoppfullt Àn tidigare.

”Det Ă€r roligaste dagen sedan jag skadade mig. Jag tror jag kan rĂ€dda karriĂ€ren
 ja, jag tror ta mig fan det”, sade Nyholm till FD i torsdags.

LÀttnad och glÀdje för Nyholm, men ocksÄ för Michael Omoh.

Ingen som sĂ„g cupmatchen kan ha missat ÖSK-ytterns omedelbara reaktion ute pĂ„ planen, nĂ€r han inser hur allvarligt Nyholm skadat sig, hur stark Ă„nger han kĂ€nde dĂ€r och dĂ„. Han har tidigare berĂ€ttat om hur dĂ„ligt han mĂ„tt Ă€ven i efterhand. Vi noterade i torsdags hur Omoh gick in och lajkade vĂ„rt Instagram-inlĂ€gg pĂ„ nyheten.

NÀr han Àven fÄr Nyholms citat upplÀst för sig sÄ blir han först tyst.

– Wow. Jag Ă€r verkligen glad för honom. Det Ă€r fantastiskt att höra. Det var dĂ€rför jag lajkade bilden, för det var nĂ„got vĂ€ldigt positivt. Det Ă€r ett enkelt sĂ€tt att visa sitt stöd. I fjol lĂ€ste jag artiklar om att han kanske inte skulle komma tillbaka. Att det nu Ă€r positivt, det Ă€r fantastiskt att höra, sĂ€ger Omoh till FotbollDirekt.se.

– Jag skulle inte kunna förlĂ„ta mig sjĂ€lv om skadan stoppar honom frĂ„n att komma tillbaka till fotbollen. Det skulle hemsöka mig och jaga mig för en lĂ„ng, lĂ„ng tid framöver. NĂ€r jag sĂ„g det hĂ€r sĂ„ blev jag vĂ€ldigt vĂ€ldigt glad. Det Ă€r min högsta önskan att han ska komma tillbaka och jag ber för honom varje dag.

– Jag sade det till honom redan dĂ„, nĂ€r vi kom ut dĂ€r frĂ„n Friends
 att du kommer tillbaka, hur lĂ„ng tid det Ă€n tar, sĂ„ kommer du tillbaka. SĂ„ det hĂ€r Ă€r vĂ€ldigt positivt.

Hur har er kontakt sett ut sedan det hÀnde?

– Den har varit bra. Det har inte varit sĂ„ frekvent, jag har inte velat vara pĂ„ honom hela tiden. Han ska fĂ„ tid sjĂ€lv med det hĂ€r. SĂ„ jag vĂ€ntar lite, hör av mig med nĂ„gon mĂ„nads mellanrum. Men varje gĂ„ng jag hör av mig, sĂ„ pratar vi. Jag frĂ„gar honom hur livet Ă€r och han Ă€r vĂ€ldigt positiv, han har varit stark och positiv hela tiden, sĂ€ger Omoh och Ă„terkommer till den dĂ€r marskvĂ€llen pĂ„ Friends Arena:

– Jag var med honom i omklĂ€dningsrummet, Ă€nda tills ambulansen kom. Hans förĂ€ldrar var pĂ„ matchen, sĂ„ de var dĂ€r med honom ocksĂ„. Hans förĂ€ldrar sade till mig att de sĂ„g att det hĂ€r inte var min intention. Han sade det till mig ocksĂ„, att det inte Ă€r mitt fel.

– Jag var hos honom i Solna pĂ„ sjukhuset dĂ€r, ganska kort efter att det hĂ€nde. Satt dĂ€r i tvĂ„-tre timmar, bara snackade. Han har aldrig kĂ€nt nĂ„gra hard feelings mot mig alls, inte ens dĂ„ efter matchen. Han sade redan dĂ„; jag var sen in i situationen bara, det kunde ha varit tvĂ€rtom. Jag har aldrig kĂ€nt nĂ„got agg frĂ„n honom.

Under Äret som gÄtt sÄ har flera detaljer framkommit kring Nyholms skada, och inte minst kring hur vissa beslut frÄn lÀkare och sjukhusansvariga varit direkt felaktiga. Saker som gjort att vÀgen tillbaka blivit svÄrare Àn den borde ha varit, och hur hela hans karriÀr har varit i fara. Omoh sÀger sjÀlv att han besökte Nyholm kort efter att han lagts in pÄ fel sjukhusavdelning.

– NĂ€r jag besökte honom sade han att han placerats pĂ„ en avdelning för folk som hade ont i huvudet; huvudvĂ€rk, feber, sĂ„dana saker. Jag kan bara inte förstĂ„ hur man placerar honom pĂ„ ett sĂ„dant stĂ€lle? Jag Ă€r vĂ€l inte den som ska sĂ€ga nĂ„got om det egentligen. Men det Ă€r en skam att se hur sjukhuset hanterat det hela. Det jag sĂ„g var inte bra. Jag kan bara förestĂ€lla mig hans smĂ€rta och hans plĂ„gor. Nej, de gjorde inget bra jobb.

Du var dÀr pÄ sjukhuset, nÀr han var dÀr pÄ fel avdelning?

– De flyttade honom den morgonen, jag var dĂ€r vid lunchtid och dĂ„ hade han precis flyttat dĂ€rifrĂ„n. Han hade bara legat dĂ€r sjĂ€lv, ingen hade sagt nĂ„got till honom, inga förklaringar. Det var hemskt.

Det har varit ett tufft Är Àven för Omoh, det knappa Är som gÄtt. Han berÀttar om mÄnga vÀrmande ord och stöttning, support och hÀlsningar frÄn vÀldigt mÄnga mÀnniskor har hjÀlpt honom pÄ vÀgen. Men hur mycket olycka det Àn var sÄ hade han svÄrt att inte kÀnna skuld. Den första tiden efterÄt var vÀrst.

– Förra sĂ€songen? Det pĂ„verkade mig mycket, framför allt i början av sĂ€songen. Jag kunde knappt spela fotboll dĂ€r ett tag. Jag hade problem att sova, jag hade den hĂ€r bilden i huvudet en lĂ„ng tid efterĂ„t. Jag kunde se den dĂ€r hĂ€ndelsen framför mig, hur det hĂ€nde. GĂ„ng pĂ„ gĂ„ng.

– Jag har lagt det Ă„t sidan nĂ€r jag spelar nu. Fotboll kommer fortfarande vara fotboll, det kommer finnas kontakt, tacklingar, skador. Man fĂ„r bara hĂ„lla tummarna för att man inte Ă„ker pĂ„ nĂ„gon allvarlig skada, ”pray for luck”. Jag accepterar det faktum att fotboll inte kommer förĂ€ndras pĂ„ det sĂ€ttet. Det Ă€r en kontaktsport.

Har det förÀndrat ditt sÀtt att spela fotboll pÄ nÄgot sÀtt?

– Ja, i rena 50/50-situationer. Jag gĂ„r inte in i 50/50-situationer om jag inte Ă€r sĂ€ker pĂ„ att vinna bollen. Är jag inte det sĂ„ gĂ„r jag inte för den. DĂ„ kliver jag Ă„t sidan, jobbar hemĂ„t och försöker vinna bollen i nĂ€sta lĂ€ge. Sedan fĂ„r jag tacklingar ocksĂ„, jag Ă€r en dribbler som utmanar min spelare. Det Ă€r en del av fotbollen.

– Efterhand har det blivit bĂ€ttre, jag kan lĂ€gga det Ă„t sidan. Jag vill sĂ€ga tack till alla som hört av sig, till folk i AIK, jag har fĂ„tt sĂ„ mĂ„nga fina meddelanden. Det var fantastiskt att se hur folk reagerade, hur mycket support det har varit.

Vilka Àr det som hört av sig?

– Det Ă€r mĂ„nga. Björn Wesström textade mig, Henok Goitom ringde mig. Bland mĂ„nga andra. Björn skrev att det var en olycka, att jag inte skulle vara sĂ„ hĂ„rd mot mig sjĂ€lv. Att jag Ă€r en bra person och att jag inte skulle oroa mig. Att jag tydligt hade visat hur ledsen jag var över vad som hĂ€nt, redan ute pĂ„ planen. Att alla kunde se det, ingen kunde tvivla pĂ„ att jag kĂ€nde Ă„nger. Att hela AIK-ledningen supportade mig.

– Goitom ringde och sade ungefĂ€r samma sak. Han sade att alla kunde se att det inte var med mening, att det var en olycka.

DisciplinnĂ€mnden stĂ€ngde av Omoh för tacklingen mot Nyholm och han missade de inledande matcherna i allsvenskan. Återkomsten var tuff:

– Första allsvenska matchen jag spelade efter avstĂ€ngningen var mot just AIK, pĂ„ vĂ„r arena. Jag började pĂ„ bĂ€nken men kom in efter redan tolv minuter pĂ„ grund av en skada. DĂ€rifrĂ„n och framĂ„t blev jag utbuad av AIK-supportrarna, varje gĂ„ng jag rörde bollen.

Vad tÀnker du kring det?

– Nej men jag fattar, de Ă€r supportrar. Det var inte sĂ„ ovĂ€ntat. Jag har fĂ„tt en del arga meddelanden frĂ„n supportrar. Det Ă€r inte sĂ„ mycket att sĂ€ga om egentligen. Men frĂ„n folk inifrĂ„n klubben har jag bara fĂ„tt positiva meddelanden.

Nyholm och Omoh hade bara trĂ€ffats nĂ„gra gĂ„nger innan den dĂ€r cupmatchen pĂ„ Friends. Omoh lĂ€mnade Dalkurd för Östersund efter 2014, kort dĂ€refter kom Nyholm till Dalkurd.

– Dalkurd Ă€r som en familj för mig, sĂ„ jag hĂ€lsar pĂ„ dem emellanĂ„t, man Ă€r alltid vĂ€lkommen. SĂ„ jag trĂ€ffade honom dĂ„ vid nĂ„gra Ă„terbesök, nĂ€r han spelade dĂ€r. Ett par-tre gĂ„nger kanske. Vi hade vĂ€l pratat lite grann, men jag skulle inte sĂ€ga att vi var nĂ€ra. Nu Ă€r vi vĂ€nner.

Det Àr pÄ sÀtt och vis en hÀndelse som band er samman


– Jag förstĂ„r vad du menar. Jag Ă€r involverad i det hĂ€r, och jag kommer visa min support för Jesper hela vĂ€gen ut. Jag vet sjĂ€lv hur det kĂ€nns att vara skadad, det Ă€r en del av fotbollen. Jag vill bara supporta honom, och det kommer jag göra hela vĂ€gen.

Hur Ă€r det att tala om det hĂ€r, i intervjuer till exempel? Är det nĂ„got du sjĂ€lv kĂ€nner Ă€r bra att göra eller river det upp minnen igen?

– Jag ser det inte som en dĂ„lig sak, inte nĂ€r utvecklingen som nu gĂ„r Ă„t rĂ€tt hĂ„ll för honom. Jag har pratat om det hĂ€r i flera intervjuer, det har kanske inte alltid varit kul men det har kĂ€nts viktigt att göra det. Nu nĂ€r resultaten ser positiva ut sĂ„ Ă€r det inga problem.

– SĂ„ det var jĂ€ttekul att höra det hĂ€r senaste i gĂ„r. Men min största glĂ€dje kommer vara nĂ€r jag ser honom pĂ„ planen i AIK-tröjan igen.

Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: