• Publicerat 18 december
  • Skrivet av Redaktionen
  • 0 Kommentarer
Foto: Bildbyrån

Cirka 60 dagar. Beckvinter må vi stå i just nu. Men mer än så är det inte innan allsvenska klubbarnas allvar startar igen. Premiär för Svenska cupen.

Här återupprepar vi exakta datum och tider som nyligen kom i från Svenska Fotbollsförbundet.

Lördagen den 16 februari kickar svenska cupen i gång med bland annat AIK-Jönköpings Södra, Häcken-Brage och Örebro-Gais.

Omgång 1 i gruppspelet spelas 16-18 februari, omgång 2 spelas 22-25 februari och omgång 3 spelas 2-3 mars.

Här nedan hittar du spelschemat: 

Grupp 1.

Omgång 1, 16 februari

AIK-Jönköpings Södra (16 februari klockan 14, Friends Arena), Örgryte, Norrby (16 februari klockan 14, Valhalla IP).

Omgång 2,

Norrby-AIK (24 februari klockan 17, Borås Arena), Örgryte-Jönköpings Södra (24 februari klockan 17, Valhalla IP).

Omgång 3,

Jönköpings Södra-Norrby (2 mars klockan 14, Slättens IP), AIK-Örgryte (2 mars klockan 14, Friends Arena)

Grupp 2. 

Omgång 1

Assyriska Turabdin-AFC Eskilstuna (17 februari klockan 15, Tipshallen Jönköping), IFK Norrköping-IFK Värnamo (17 februari klockan 17, Östgötaporten)

Omgång 2

AFC Eskilstuna-IFK Värnamo (23 februari klockan 16, Tunavallen )

Assyriska Turabdin-IFK Norrköping (24 februari klockan 19 Tipshallen Jönköping),

Omgång 3

IFK Värnamo-Assyriska Turabdin (2 mars klockan 14. Ljusseveka konstgräs), IFK Norrköping-AFC Eskilstuna (2 mars klockan 14, Östgötaporten)

Grupp 3.

Omgång 1

Malmö FF-Degerfors (17 februari klockan 15, spelplats ej angiven), Falkenberg-Öster (17 februari klockan 15, Kristineslätts IP)

Omgång 2

Öster-Malmö FF (23 februari klockan 16. Tipshallen Växjö), Falkenberg-Degerfors (23 februari klockan 16, Kristineslätts IP)

Omgång 3

Degerfors-Öster (2 mars klockan 16, Stora Valla B-plan), Malmö FF-Falkenberg (2 mars klockan 16, spelplats ej angiven)

Grupp 4. 

Omgång 1

Hammarby-Varberg (18 februari klockan 19, Tele2 Arena), Eskilsminne-Dalkurd (18 februari klockan 19, Olympiafältet plan 10)

Omgång 2

Eskilsminne-Hammarby (24 februari klockan 15, Olympiafältet plan 10)

Omgång 3

Hammarby-Dalkurd (4 mars klockan 19, Tele2 Arena), Varberg-Eskilsminne (4 mars klockan 19, Övrevi)

Grupp 5.

Omgång 1

Häcken-Brage (16 februari klockan 14, Bravida Arena) FC Rosengård-Brommapojkarna (16 februari klockan 14, spelplats ej angiven)

Omgång 2

Rosengård-Häcken (24 februari klockan 15, spelplats ej angiven), Brommapojkarna-Brage (24 februari klockan 15, Grimsta IP)

Omgång 3

Brage-Rosengård (2 mars klockan 16, Domnarvsvallen), Häcken-Brommapojkarna (2 mars klockan 16, Bravida Arena)

Grupp 6. 

Omgång 1

Östersund-Halmstad (16 februari klockan 16, Jämtkraft Arena), Karlstad BK-Sirius (16 februari klockan 16, spelplats ej angiven)

Omgång 2

Karlstad BK-Östersund (23 februari klockan 14, spelplats ej angiven), Sirius-Halmstad (23 februari klockan 14, Lötens IP)

Omgång 3

Östersund-Sirius (3 mars klockan 15, Jämtkraft Arena), Halmstad-Karlstad BK (3 mars klockan 15, Skedalaheds IP)

Grupp 7. 

Omgång 1

Djurgården-IK Frej (17 februari klockan 15, Tele2 Arena), Hässleholms IF-Elfsborg (17 februari klockan 15, spelplats ej angiven)

Omgång 2

Hässleholms IF-Djurgården (23 februari klockan 14, spelplats ej angiven), Elfsborg-Hässleholm (23 februari klockan 14, Borås Arena)

Omgång 3

Djurgården-Elfsborg (3 mars klockan 15, Tele2 Arena) IK Frej-Hässleholms IF (3 mars klockan 15, Vikingavallen)

Grupp 8. 

Omgång 1

Örebro-Gais (16 februari klockan 16, Behrn Arena), Nyköpings BIS-IFK Göteborg (17 februari klockan 15, Rosvalla IP)

Omgång 2

Nyköpings BIS-Örebro (24 februari klockan 15, Rosvalla IP), IFK Göteborg-Gais (25 februari klockan 19, Bravida Arena)

Omgång 3

Gais-Nyköpings BIS (3 mars klockan 17, Bravida Arena), Örebro-IFK Göteborg (3 mars klockan 17, Behrn Arena)