• Publicerat 13 december
  • Skrivet av Redaktionen
  • 0 Kommentarer

Falkenbergs FF fortsätter att rusta sig starkt inför den allsvenska återkomsten. I dag kunde klubben kommunicera ut att man förlängt med Mergim Laci, Johan Lassagård och Hampus Svensson i ytterligare ett år.
– Samtliga tre är Falkenbergare och det har alltid varit en framgångsfaktor för Falkenbergs FF, säger FFF:s sporthef Håkan Nilsson till klubbens hemsida.

Falkenbergs FF tog i år steget upp i allsvenskan efter att laget kommit tvåa i superettan. Laget har förlängt kontrakten med en rad olika spelaren, nu även trion Johan Lassagård, Hampus Svensson och Margim Laci. Alla tre har skrivit på för den kommande säsongen.

– Samtliga tre är Falkenbergare och det har alltid varit en framgångsfaktor för Falkenbergs FF. Alla tre har potential att utvecklas ytterligare och står för de värderingar och den policy vi har i klubben, säger FFF:s sportchef Håkan Nilsson till klubbens hemsida.