• Publicerat 6 december
  • Skrivet av Redaktionen
  • 0 Kommentarer
Foto: Bildbyrån

Giorgi Kharaishvili var en av få ljusglimtar i IFK Göteborg i år. Nu står det klart att den offensiva mittfältaren skrivit på ett nytt avtal som sträcker sig till sommaren 2022.
– Giorgi har varit precis så bra som vi trodde då vi tog hit honom, säger sportchef Jonas Olsson till klubbens hemsida.

IFK Göteborg hade en blytung säsong och slutade först på en elfteplats i årets allsvenska, men ett stort utropstecken var vinterförvärvet Giorgi Kharaishvili som svarade för nio mål och fyra assist på 27 allsvenska matcher.

Blåvitt hade en option på den offensiva mittfältaren och nu står det klart att Kharaishvili stannar. Georgiern har skrivit på ett nytt avtal som sträcker sig till juli 2022.

– Det känns naturligtvis väldigt bra att vi är i mål med det här. Giorgi har varit precis så bra som vi trodde då vi tog hit honom. Dessutom är han bara 22 år och det finns fortfarande en stor utvecklingspotential, säger sportchef Jonas Olsson till klubbens hemsida.