• Publicerat 10 oktober
  • Skrivet av Redaktionen
  • 0 Kommentarer
Foto: Bildbyrån

Henrik Castegren är en Norrköpingsfostrad spelare som nu håller på att få sitt allsvenska genombrott i ”Peking”. Under onsdagen skrev försvararen på för ytterligare tre år.
– Det har varit mäktigt att spela de här matcherna, säger han till klubbens hemsida.

Skadebesvär och hård konkurrens har stoppat Henrik Castegren från allsvenskt spel i Norrköping, men den egenfostrade spelaren har nu tagit en plats i elvan och håller på att få sitt stora allsvenska genombrott.

Under onsdagen kom beskedet att försvararen skrivit på för tre nya år med klubben.

– Det har varit mäktigt att spela de här matcherna, man har gått och väntat så länge på det. Att gå ut till fullsatta läktare och stå där när domaren blåser igång. Det är magiskt, säger 22-åringen till klubbens hemsida och fortsätter:

– Jag vet att jag kan vara med och göra bra saker för IFK Norrköping och jag kommer kämpa hårt varje dag för att fortsätta få förtroende och fortsätta få spela. Först ska vi göra allt vi kan för att vinna alla matcher som är kvar av säsongen och så får vi se hur långt det räcker i tabellen.