I början på juli avslöjade FD att IFK Göteborg visar intresse för norrmannen Fredrik Oldrup Jensen i belgiska Zulte Waragem. Nu är han klar för Blåvitt säsongen ut på ett lån med en köpoption.
– En duktig passningsspelare och en strateg centralt, säger sportchefen Mats Gren till klubbens hemsida.

IFK Göteborg fortsätter att låna spelare.

I går blev det helt klart att Marcus Degerlund lånas in från Hammarby. Och i dag blev det klart med norrmannen Fredrik Oldrup Jensen. 25-åringen har fastnat på bänken i sin belgiska klubb Zulte Waragem, men var innan dess en bärande spelare i Odd.

FD avslöjade intresset den 3 juli och nu är han alltså klar. Sportchefen Mats Gren till klubbens hemsida:

– En duktig passningsspelare och en strateg centralt. Dessutom med stor erfarenhet, vilket är betydelsefullt för vår unga trupp, säger han och fortsätter:

– Vi har hela tiden pratat om att hitta en vänsterfotad försvarsspelare, en central mittfältare samt en anfallare. Att det tagit lite tid handlar till stor del om att vi varit väldigt noga med att hitta den profil och kompetens vi sökt. Med Marcus (Degerlund), Fredrik (Oldrup Jensen) och Sargon (Abraham) känner vi oss verkligen trygga.

Oldrup Jensen har gjort 130 seriematcher i den norska ligan. I lånet finns en inbakad köpoption.