• Publicerat 9 augusti
  • Skrivet av Redaktionen
  • 0 Kommentarer
Foto: Bildbyrån

17-åriga supertalangen Peter Gwargis har gjort succé i årets superetta för Jönköpings Södra. Nu står det klart att han flyttar till Premier League-klubben Brighton.

Tre mål på tolv matcher i årets superetta är 17-åriga supertalangen Peter Gwargis facit i Jönköpings Södra.

Mittfältarens framfart har inte gått obemärkt förbi och det står nu klart att han lämnar J-Södra – och det för spel i Brighton, hemmahörande i Premier League. Där kommer han till en början att tillhöra klubbens U23-lag. Så sent som i vintras lämnade Viktor Gyökeres Brommapojkarna för spel i just Brighton.

Nu ansluter alltså ytterligare en svensk och Brightons tränare Simon Rusk har höga tankar om Gwargis.

– Vi är överlyckliga att Peter har skrivit på för klubben. Han kommer att ta en plats i klubbens U23-lag och fortsätta sin utveckling där. Det har varit fördelaktigt för honom att spela seniorfotboll i Sverige, men nu väntar en ny utmaning för honom hos oss i Premier League 2.

– Han har visat prov på fina färdigheter under sin tid i Sverige och nu ser jag fram emot att hjälpa honom anpassa sig till den engelska fotbollen, konstaterar Rusk för klubbens hemsida.

Brighton slutade på 15:e plats i Premier League den gångna säsongen. Gwargis har skrivit på ett treårskontrakt.