• Publicerat 25 juni
  • Skrivet av Redaktionen
  • 0 Kommentarer
Foto: Bildbyrån

Peter Swärdh skrev i vintras på för Landskrona som sportchef. Redan nu väljer han dock att lämna.
– De ekonomiska förutsättningarna har kraftigt förändrats under min tid i föreningen, säger Swärdh till klubbens hemsida.

Han har tidigare tränat Helsingborg, Åtvidaberg, Mjällby och Kalmar, men i vintras valde Peter Swärdh att hoppa på jobbet som sportchef i Landskrona, nykomling i superettan.

Efter en stabil inledning på serien ligger skåningarna nu nära negativ kvalplats. Nu väljer dessutom Svärdh att lämna klubben.

– De ekonomiska förutsättningarna har kraftigt förändrats under min tid i föreningen vilket försvårar arbetet med de höga sportsliga ambitionerna. Då nya styrelsen har en annan plan avseende organisation kopplat till nuvarande finansiella läge, har jag med respekt för rådande situation gjort en överenskommelse med föreningen om att förkorta mitt avtal med Landskrona Bois, säger Swärdh till klubbens hemsida.