Ryter ifrån mot miljardären – Dalkurd svarar upp

  • Publicerat 13 juni
  • Skrivet av Redaktionen
  • 0 Kommentarer
Foto: Bildbyrån

Kawa Junad, som äger 49 procent av Dalkurd, ska sluta sponsra klubben. Det har fått Dalkurd att agera och i ett pressmeddelande riktar de kritik mot miljardären.

Det var i söndags som det kom uppgifter från Expressen att Mikael Ahlerup hoppar av sin roll som vd i Dalkurd efter en påstådd spricka, en roll som han fick inför årets säsong efter att ha sparkats från AIK.

Det fick miljardären Kawa Junad, som äger 49 procent av Dalkurd, att lacka ur på klubbens ordförande Ramazan Kizil och i en intervju med Sportbladet konstaterade han följande:

– Intresset hos några av familjemedlemmarna går i motsatt riktning som klubbens och det påverkar Dalkurd. Det är därför vi är i den här situationen. När vi gav Mikael Ahlerup vd-rollen har han inte fått jobba på sitt sätt. De gjorde det svårt för honom att jobba professionellt. När resultaten inte går bra måste man göra förändringar, flera förändringar. Går klubben dåligt är det inte bara tränarens fel. I Dalkurd styr ordförande (Ramazan Kizil) allt. Han har gjort så många fel. Är man emot honom kickas man. Vi kom överens om att Mikael skulle få full kontroll, med alla befogenheter, berättade Junad för Sportbladet.

Miljardären säger nu att han ska sluta sponsra klubben och utspelet från Junad har fått Dalkurd att agera och i går kväll gick de ut med ett pressmeddelande på sin hemsida. Läs det nedan!

”Med anledning av de påståenden som Kawa Junad har framfört via media de senaste dagarna vill vi framhålla följande.

Dalkurd FF är tacksamma för det ekonomiska stöd som Kawa Junad har bidragit med under den korta tid som han genom sitt bolag intresserat sig för att bidra till utvecklingen av Dalkurd FF.

Som framgått av Kawa Junads påståenden i media har han missuppfattat sin roll som investerare och minoritetsägare i Dalkurd AB.

Majoritetsägaren i Dalkurd AB är, i enlighet med den s k 51 %-regeln, den ideella föreningen Dalkurd FF.

Dalkurd FF styrs genom föreningsdemokrati varigenom den yttersta beslutanderätten tillkommer medlemmarna i Dalkurd FF på årsstämma. Det är Dalkurds medlemmar, d v s supportrar till Dalkurd FF och eldsjälar i Dalkurd FF, som har valt Dalkurd FF:s styrelse och det är Dalkurd FF:s styrelse som ytterst har att se till att en kompetent styrelse utses i Dalkurd AB genom föreningens majoritetsägande i Dalkurd AB.

Kawa Junad har under en period krävt att Dalkurd FF ska överlämna all beslutanderätt i Dalkurd AB till honom och att han ensamt ska få tillsätta styrelsen i Dalkurd AB. För Dalkurd FF är det självfallet uteslutet. Dalkurd FF:s framtid styrs av dess medlemmar. Det är de supportrar och eldsjälar som investerat både tid och pengar som utgör Dalkurd FF:s själ och som genom sitt medlemskap beslutar om Dalkurds framtid.

Styrelsen för Dalkurd FF kommer aldrig, oavsett om en investerare med omfattande kapital så kräver, att tumma på Dalkurd FF:s principer, medlemmarnas beslutanderätt, riksidrottsförbundets stadgar eller svensk föreningsrätt.”

15 juni

FD:s avslöjande bekräftat - tar över Dalkurd

Som FD avslöjade i måndags tar Johan Sandahl över som tränare i Dalkurd, något som nu är officiellt. 39-åringen har skrivit på ett kontrakt säsongen ut. Det var i måndags som FotbollDirekt kunde berätta att Johan Sandahl tar över som t

13 juni

Dalkurd bryter med målvakten

Abdulaziz Demircan lämnar Dalkurd med omedelbar verkan. Klubben har brutit med målvakten och därmed går de skilda vägar. Det var inför årets allsvenska som Dalkurd värvade in den turkiska målvakten Abdulaziz Demircan från Kayserispor i S

11 juni

AVSLÖJAR: Mitt i kaoset - han blir Dalkurds nye tränare

Negativa rubriker kring Dalkurd i dag då miljardägaren slutar investera i klubben. Mitt i stormens öga ska en ny tränare tillsättas. FD kan avslöja att klubben nu gjort klart med tränaren Johan Sandahl som Azrudin Valentic ersättare.  I d

11 juni

Maktkampen i Dalkurd - irakisk miljardägare hoppar av

På nedflyttningsplats och kaos i styrelserummet. Det råder total oenighet om hur Dalkurd ska drivas. En maktkamp pågår mellan styrelsen, med ordföranden Ramazan Kizil i spetsen, och den irakiska miljardären Kawa Junad. Sprickan är total och s

10 juni

Spricka i Dalkurd - Ahlerup uppges hoppa av vd-jobbet

Mikael Ahlerup lämnar högst troligt posten som vd i Dalkurd. Det skriver Expressen i dag. Den förre AIK-vd:n ska inte komma överens med klubbens ledande personer, bland annat ordföranden Ramazan Kizil. – Jag kan inte säga något om det, sä

27 maj

MFF:s nya misslyckande - efterlängtat för Dalkurd

Dalkurd hade inför dagens möte fem raka förluster, men borta mot Malmö svarade de för en stark insats och fick med sig 1-1. Tungt för MFF som efter tolv matcher bara har 15 poäng.  Efter fyra raka förluster kom en minst sagt efterlängtad

25 maj

Efter blytunga starten - nu tar sportchefen över i Dalkurd

Nykomlingen Dalkurd har inte fått någon pangstart på första säsongen i allsvenskan. Bara en seger på tio matcher, och i går 1-4 hemma mot Elfsborg. Nu förändrar Dalkurd - tränarduon Azrudin Valentic och Amir Azrafshan lämnar klubben, och