Foto: Bildbyrån

Fouad Bachirou skadade sig mot Gif Sundsvall i fredags, och man fruktade en längre frånvaro för Malmö FF:s mittfältsstjärna. Men efter magnetröntgen kommer nu positiva besked om Bachirou:
– Det var ett positivt svar eftersom det inte är någon konstaterad bristning eller blödning, säger MFF:s lagläkare Pär Herbertsson till klubbens hemsida.

Fouad Bachirou tvingades av i bortamatchen mot Gif Sundsvall i fredags. En lårskada för nyförvärvet, och risk för flera matchers frånvaro. Men efter magnetröntgen i går så är det nu positivt – han missar förvisso onsdagens match mot Djurgården, men ingen bristning eller blödning i låret:

– Det var ett positivt svar eftersom det inte är någon konstaterad bristning eller blödning. Det visar en svullnad med ökad vätska i bicepsmuskeln, säger MFF:s lagläkare Pär Herbertsson till klubbens hemsida.

Det är ännu oklart när Bachirou kan komma tillbaka:

– Det är smärtan som styr. När smärtan avtar kan man öka belastningen, säger Pär Herbertsson.