PÅ FD: FörvĂ„ningen över Milosevic – “DĂ„ bara en liten grabb”

Google news logo

Följ Fotbolldirekt pÄ

Google news

Linus Malmborg och Alexander Milosevic spelade med varandra i Vasalund. Medan den sistnÀmnde gjort en uppmÀrksammad comeback i AIK trÀnar Malmborg med storsatsande Gnaget fram till mÄndag och han Àr mÀkta imponerad av hur Milosevic utvecklats.
– Sist jag spelade med honom i Vasalund (2010) var han bara en liten grabb, nu Ă€r han en vuxen man som tar stort ansvar, sĂ€ger mittbacken till FotbollDirekt.se.

Som en del i det utökade samarbetet mellan AIK och Vasalunds IF har de sistnÀmndas lagkapten Linus Malmborg funnits med pÄ de svartgulas trÀningar den hÀr veckan.

– Ja, precis. De behövde nĂ„gon som kunde gĂ„ snabbt in i trĂ€ning och dĂ„ tĂ€nkte AIK pĂ„ mig. Jag njuter av varje sekund jag fĂ„r vara i den hĂ€r miljön. Allt frĂ„n att trĂ€na till att fĂ„ vistas pĂ„ Karlberg, sĂ€ger Malmborg till FotbollDirekt.se.

LÄS: PEKAR UT GNAGETS VASSASTE SKYTT 

Tanken Ă€r att Malmborg, som spelat allsvenskt med Gefle och superettanfotboll i Assyriska (fram till 2017 dĂ„ han bytte till Vasalund), ska finnas med i trĂ€ning fram till svenska cupen-kvarten mot Örebro pĂ„ tisdag.

Nu spelar du i AIK:s samarbetsklubb i division 2. Vad slÄs du av för skillnader?

– Framförallt professionaliteten. Det finns en helhet som man bara njuter av. Du kommer till Karlberg och kĂ€kar frukost, allt Ă€r fixat och ordnat sĂ„ att du kan fokusera pĂ„ att prestera maximalt pĂ„ trĂ€ningarna. Sedan Ă€r det sĂ„klart skillnad pĂ„ kvaliteten innanför linjerna ocksĂ„. Det Ă€r stor skillnad bĂ„de pĂ„ och utanför planen.

Vilka spelare har imponerat mest pÄ dig?

– Adu mĂ„ste jag sĂ€ga. Man ser att han har en jĂ€ttehög nivĂ„ i sig. Det Ă€r nog den som sticker ut allra mest mĂ„ste jag sĂ€ga.

I backlinjen dÄ?

– Eftersom jag sjĂ€lv spelat med Alexander Milosevic Ă€r det otroligt att se hur mycket han vĂ€xt pĂ„ sig. Sist jag spelade med honom i Vasalund (2010) sĂ„ var han bara en liten grabb, nu Ă€r han en vuxen man som tar stort ansvar. Han Ă€r bra i spelet, snackar och ser stark ut i gymmet. Det blir ju sĂ€rskilt roligt eftersom vi kĂ€nner varandra sedan tidigare.

Du fyllde precis 30 Är, siktar du fortfarande uppÄt? 

– Ja, absolut. Nu har jag kontrakt Ă„ret ut och vi ska göra det bĂ€sta av det hĂ€r Ă„ret i division 2 (Vasalund blev nedflyttade frĂ„n division 1) och försöka vinna serien. Det mĂ„ste vi ha som mĂ„l. Personligen gĂ„r mitt kontrakt ut efter sĂ€songen sĂ„ vi fĂ„r se vad som hĂ€nder dĂ€refter.

Vad sÀger du om Björn Wesström printar ut ett kontrakt Ät dig efter mÄndagstrÀningen?

– Det ska vi nog kunna lösa
 jag kryper dit och skriver pĂ„!

Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: