• Publicerat 21 november
  • Skrivet av Redaktionen
  • 0 Kommentarer
Foto: Bildbyrån

Som junior tillhörde Dida Rashidi både Djurgården och Hammarby. Under tisdagen blev det klart att mittfältaren lämnar Frej för Halmstad.
– Han bidrar med offensiva kvaliteter i sista tredjedelen av planen, säger HBK-tränaren Igor Krulj till klubbens hemsida.

Dida Rashidi har inte bara gjort varsin sejour i Djurgården och Hammarby som junior. Stockholmskillen har även sju landskamper för Sverige i futsal. De två senaste säsongerna har 25-åringen spelat i superettan för Frej.

I år blev det fem mål på 26 matcher för innermittfältaren och under tisdagen blev det klart att han lämnar för Halmstad, som i år åkte ur allsvenskan.

– Han är en spännande spelare som är en ”late bloomer”. Det senaste året har han gjort det riktigt bra i superettan och vi har följt honom länge. Han bidrar med offensiva kvaliteter i sista tredjedelen av planen, där vi vill stärka upp vårt hot. Dida är även hårt arbetande utan boll, säger HBK:s huvudtränare Igor Krulj till klubbens hemsida.

Rashidi har skrivit på ett tvåårskontrakt med Halmstad.