• Publicerat 12 september
  • Skrivet av Redaktionen
  • 0 Kommentarer
Foto: Bildbyrån

Gif Sundsvalls supportrar vill rädda klubbens ekonomi med en Swish-kampanj. Nu har landslagsstjärnan Mikael Lustig bidragit ekonomiskt till kampanjen.

Gif Sundsvall befinner sig i ett pressat läge ekonomiskt. Nyligen framkom att klubben är på väg mot ett katastrofresultat, och kan gå back fem miljoner kronor. I samma veva lanserades en Swish-kampanj på initiativ av klubbens supportrar.

Sedan dess har flera idrottsprofiler bidragit i kampanjen, bland dem skidstjärnan Charlotte Kalla. Och nu har även landslagsstjärnan Mikael Lustig stöttat kampanjen med ett okänt belopp, det rapporterar ST.

Celtics svenske ytterback har som bekant en bakgrund i Gif Sundsvall, han lämnade klubben för Rosenborg 2008, och 2011 tog han steget vidare till den skotska storklubben.

”Landslagsstjärnan Mikael Lustig visar att hans hjärta ännu slår för sin gamla klubb, då han i dag sänder denna hälsning från Celtics omklädningsrum till våra supportrars insamlingskampanj”, skriver Gif Sundsvall på sin Instagram.