• Publicerat 18 juli
  • Skrivet av Redaktionen
  • 0 Kommentarer
Foto: Bildbyrån

Malmö FF lånar ut anfallstalangen Teddy Bergqvist. 18-årige Bergqvist är klar för Åtvidaberg i superettan.
– Vi tror mycket på Teddy men för att han ska ta ytterligare kliv tycker vi att han behöver få speltid på seniornivå, säger MFF:s sportchef Daniel Andersson till klubbens hemsida.

Teddy Bergqvist fick debutera i allsvenskan i fjol, men det har inte blivit någon speltid den här säsongen och det har ryktats om en utlåning för anfallsstalangen – Jönköpings Södra pekades tidigare i år ut som ett hett spår.

Nu blir det utlåning, men till Åtvidaberg i superettan. Lånet gäller för säsongen ut.

– Vi tror mycket på Teddy men för att han ska ta ytterligare kliv tycker vi att han behöver få speltid på seniornivå. I Åtvidaberg får han förutsättningarna att kunna växa och komma tillbaka till MFF ännu starkare, säger Malmö FF:s sportchef Daniel Andersson till klubbens hemsida.