KLART: Norrköpingsstjärnan hoppar av – ”Hoppas utvecklas vidare här”

Foto: Bildbyrån

Nicklas Bärkroth är borta. Nu lämnar stjärnan Norrköping och har gjort sin sista match för östgötarna. 25-åringen har klart med ett fyraårskontrakt.
– Jag hoppas att jag kan utvecklas vidare här, säger Bärkroth till Poznans hemsida.

Nicklas Bärkroth går till storklubben Lech Poznan.
Just nu finns bilder på polackernas officiella hemsida på Bärkroth i klubbens kläder, bilder från obligatoriska läkarundersökningen.

Av allt att döma kommer ett kontrakt skrivas under fram till 2021. Citat finns också publicerat på Poznans officiella hemsida.
En tung förlust för Norrköping som fått se yttermittfältaren som växt ut till ett av allsvenskans största namn vara uppvaktad allt mer – bland annat har ju tyska Kaiserslautern visat intresse, något FD tidigare uppmärksammat.

– Jag är glad över att vara här. Lech Poznan är en mycket professionell klubb och jag hoppas att jag kan utvecklas vidare här, säger yttern till klubbens hemsida.

Igår 22:06

Keita knäckt efter blundern: "Finns inga bortförklaringar"

Östersunds målvakt Aly Keita svarade för ett jättemisstag som ledde till Athletic Bilbaos ledningsmål i Europa League-gruppspelet. ÖFK vände sedan till 2-1 innan spanjorerna kvitterade till 2-2 i 89:e minuten. Keita var mycket besviken på sig

Igår 19:58

VIDEO: Vad gör Keita? ÖFK-keeperns jättetavla i Europa League

Östersund svarade för en mycket bra första halvlek hemma mot Athletic Bilbao i Europa League-gruppspelet, men trots flera superlägen lämnade Jämtlandslaget för pausvila i 0-1-underläge. Efter kvarten spelad stod ÖFK-keepern Aly Keita för et

Igår 17:08

PÅ FD: Östersund tänker stort - vill se ny arenasatsning

Östersund mot spanska Bilbao i kväll. Graham Potter är ute efter ännu en stor framgång. Men samtidigt smids nya arenaplaner för ett nyrikt ÖFK. - Vi vill bygga ut Jämtkraft arena för 20-25 miljoner, avslöjar basen Daniel Kindberg för Fo

Igår 13:37

PÅ FD: Kennedy rörd av kraven - "Jag älskar Hammarby"

Hammarbys supportrar vädjar om en förlängning för Kennedy Bakircioglu - nu har ett upprop startats i sociala medier. Kennedy själv vet ännu inget om sin framtid men är rörd över supportarnas kärlek: – Det är just det här som gör att j