SHARES

KLART: Norrköpingsstjärnan hoppar av – ”Hoppas utvecklas vidare här”

  • 0
Foto: Bildbyrån

Nicklas Bärkroth är borta. Nu lämnar stjärnan Norrköping och har gjort sin sista match för östgötarna. 25-åringen har klart med ett fyraårskontrakt.
– Jag hoppas att jag kan utvecklas vidare här, säger Bärkroth till Poznans hemsida.

Nicklas Bärkroth går till storklubben Lech Poznan.
Just nu finns bilder på polackernas officiella hemsida på Bärkroth i klubbens kläder, bilder från obligatoriska läkarundersökningen.

Av allt att döma kommer ett kontrakt skrivas under fram till 2021. Citat finns också publicerat på Poznans officiella hemsida.
En tung förlust för Norrköping som fått se yttermittfältaren som växt ut till ett av allsvenskans största namn vara uppvaktad allt mer – bland annat har ju tyska Kaiserslautern visat intresse, något FD tidigare uppmärksammat.

– Jag är glad över att vara här. Lech Poznan är en mycket professionell klubb och jag hoppas att jag kan utvecklas vidare här, säger yttern till klubbens hemsida.

Igår 21:59

Gais nya tränare presenterad - "Alltid varit min dröm"

Gais presenterade under måndagskvällen sin nya tränare och det blir Utsiktens Bosko Orovic som tar över. – Att träna Gais har alltid varit min dröm, säger han till klubbens hemsida. Sedan Benjamin Westman fick lämna posten som Gais-tr

Igår 16:55

EXTRA - KLART: Nu visar MFF upp nya mångmiljonaffären

Johan Dahlin gör comeback i Malmö FF. Nu är en återkomst klar för ett namn som vann SM-guld med MFF 2010. En affär som kostar mästarna, enligt uppgifter, över tre miljoner kronor. – När jag fick reda på att MFF var intresserade så har

Igår 16:52

"Jag tycker vi malde ner Hammarby''

Hammarby-Östersund 0-3. Klar seger för Östersund i ett sommartest inför den allsvenska återstart som närmar sig. Matchen rapporterades live av FD. Här livereferatet från Norrtälje. - Vi malde ner Hammarby tycker jag, säger Brwa Nouri till

Igår 16:10

MFF:s efterlängtade besked - viktiga pjäsen tillgänglig igen

Rasmus Bengtsson har varit borta från spel sedan SM-guldet säkrades i höstas. När Malmö FF under tisdagen möter Lokomotiv Zagreb i en träningsmatch kommer mittbacken att finnas tillgänglig. – Det är högst troligt att han kommer få sina

Igår 14:57

PÅ FD: Älskar Elfsborgs satsning - "Betyder oerhört mycket"

Adam Lundqvist är nyss hemkommen från U21-EM och under tiden som han var nere i Polen gjorde hans Elfsborg klart med Samuel Holmén, en värvning som vänsterbacken jublar stort över. - Han betyder oerhört mycket för klubben och hela Västra G

Igår 14:07

Jättefräckisen - vill ha pengar av Håkan Hellström

Fotbollslaget Gimonäs, hemmahörande i damernas division 2 norra Norrland, kastades ut från serien efter att ha lämnat walk over i en seriematch, detta då flera av spelarna valde att gå på en Håkan Hellström-konsert i stället. Nu vill klubbe