KLART: Norrköpingsstjärnan hoppar av – ”Hoppas utvecklas vidare här”

Foto: Bildbyrån

Nicklas Bärkroth är borta. Nu lämnar stjärnan Norrköping och har gjort sin sista match för östgötarna. 25-åringen har klart med ett fyraårskontrakt.
– Jag hoppas att jag kan utvecklas vidare här, säger Bärkroth till Poznans hemsida.

Nicklas Bärkroth går till storklubben Lech Poznan.
Just nu finns bilder på polackernas officiella hemsida på Bärkroth i klubbens kläder, bilder från obligatoriska läkarundersökningen.

Av allt att döma kommer ett kontrakt skrivas under fram till 2021. Citat finns också publicerat på Poznans officiella hemsida.
En tung förlust för Norrköping som fått se yttermittfältaren som växt ut till ett av allsvenskans största namn vara uppvaktad allt mer – bland annat har ju tyska Kaiserslautern visat intresse, något FD tidigare uppmärksammat.

– Jag är glad över att vara här. Lech Poznan är en mycket professionell klubb och jag hoppas att jag kan utvecklas vidare här, säger yttern till klubbens hemsida.

Igår 20:27

Isakssons fruktan - en skräckmatch för Djurgården?

Efter 6-0-segern i cuppremiären mot Degerfors är Djurgården i ett gott slagläge inför lördagens möte med Frej. Orosmomentet för Blåränderna stavas kylan. Minus fem grader väntar på Vikingavallen, något stjärnkeepern Andreas Isaksson fru

Igår 18:41

Sköna beskedet för MFF-favoriten

Pawel Cibicki har efter en fin period i Leeds återigen hamnat utanför laget. Under fredagen visade dock forne MFF-strikern att måltakterna sitter i då han svarade för två baljor i U23-laget mot Sheffield Wednesday. Efter utlåningen från J

Igår 18:29

KLART: Skriver på för IFK Göteborg

Under fredagseftermiddagen blev det officiellt. Georgiern Giorgij Charaisjvili har skrivit på för IFK Göteborg. - Snabb, bra teknik, god spelförståelse och skicklig på fasta situationer, säger Mats Gren, sportchef i IFK Göteborg. IFK Gö

Igår 11:06

Bachirou värderas redan skyhögt i MFF

Sex och Jävligt offside är en lista som publiceras på SVENSKA FANS varje vecka. Nu har MFF-redaktionen kommit med ännu en och det är Fouad Bachirou. ''Fouad på mitten och en fubbick i mål. Säsongen är igång! Ny onsdag, ny lista!'' S