KLART: Norrköpingsstjärnan hoppar av – ”Hoppas utvecklas vidare här”

Foto: Bildbyrån

Nicklas Bärkroth är borta. Nu lämnar stjärnan Norrköping och har gjort sin sista match för östgötarna. 25-åringen har klart med ett fyraårskontrakt.
– Jag hoppas att jag kan utvecklas vidare här, säger Bärkroth till Poznans hemsida.

Nicklas Bärkroth går till storklubben Lech Poznan.
Just nu finns bilder på polackernas officiella hemsida på Bärkroth i klubbens kläder, bilder från obligatoriska läkarundersökningen.

Av allt att döma kommer ett kontrakt skrivas under fram till 2021. Citat finns också publicerat på Poznans officiella hemsida.
En tung förlust för Norrköping som fått se yttermittfältaren som växt ut till ett av allsvenskans största namn vara uppvaktad allt mer – bland annat har ju tyska Kaiserslautern visat intresse, något FD tidigare uppmärksammat.

– Jag är glad över att vara här. Lech Poznan är en mycket professionell klubb och jag hoppas att jag kan utvecklas vidare här, säger yttern till klubbens hemsida.

Idag 10:50

Friends upptaget - nu lägger AIK cupmatcher på Tele2 Arena

AIK har tidigare spelat sina hemmamatcherna i cupens gruppspel på Skytteholm. Nu flyttas matcherna till Tele2 Arena. AIK meddelar på sin hemsida att man valt att lägga cup-hemmamatcherna 2018 på Tele2 Arena. Det handlar om hemmamatchen mot Sy

Igår 20:26

Mats Grens belåtenhet: "Ett gott betyg"

IFK Göteborg valde under onsdagen att skriva a-lagskontrakt med talangerna Tom Amos och Andreas Öhman. Sportchefen Mats Gren är nöjd att de redan nu uppfyllt målet med två uppflyttade spelare från egna akademin. - Det är ett givetvis ett got

Igår 19:44

Får nobben av Tibbling: "Tråkigt"

Simon Tibbling är uttagen i den svenska januariturnén, men mittfältaren meddelar nu att han väljer att tacka nej. - Det är tråkigt, men jag är ju ganska ny i Bröndby och vill konkurrera om platserna, säger han till SvFF. Efter att ha lä

Igår 19:12

KLART: Tinenrholm presenterad - "Ville verkligen dit"

Anton Tinnerholm är klar för New York City. MLS-klubben har Patrick Viera som tränare och dessutom spelar David Villa i laget. Trots att Malmö FF ville behålla Anton Tinnerholm valde högerbacken efter årets säsong att lämna mästarklubben

Igår 16:09

BP:s nye tränare - portugis med starka meriter

Brommapojkarna hade utlyst presskonferens på onsdagen - en ny tränare skulle presenteras, och nu står det klart att portugisen Luis Pimenta tar över BP.  Olof Mellberg och Azrudin Valentic lämnade Brommapojkarna i november. Den allsvenska ny