Foto: Bildbyrån

20-årige anfallaren Deniz Hümmet lämnade Malmö FF för franska Troyes. Nu är han tillbaka i Sverige. Hümmet är klar för Gefle IF i superettan.
– Han passar bra in tillsammans med de forwards vi redan har, säger Gefles huvudtränare Thomas Andersson till klubbens hemsida.

Deniz Hümmet lämnade Malmö FF 2015 för  Troyes. Nyligen stod det klart att han lämnat den franska klubben och återvänt till Sverige. Anfallstalangen provtränade med Östersunds FK och sedan också Gefle IF.

Nu meddelar Gefle att man värvat Hümmet.

– Deniz är en välväxt forward och en bra avslutare. Han passar bra in tillsammans med de forwards vi redan har, säger Gefles huvudtränare Thomas Andersson till klubbens hemsida.

Det handlar om ett tvåårskontrakt för Hümmet, som ser fram emot att spela i Gefle:

– Jag fick intrycket av en väldigt proffsig miljö och man tog hand om mig mycket bra. Det är klart att jag vill upp i Allsvenskan men vi måste ta en match i taget och vara ödmjuka. Jag vill utvecklas varje dag och varje träning och jag ser fram emot att göra det i Gävle, säger han till hemsidan.