Foto: Bildbyrån

Victor Wernersson kopplas ihop med Hammarby. Syrianska hoppas kunna behålla ytterbacken:
– Vi vill inte rea ut våra spelare, säger Can Melkemichel i SFC:s styrelse till FotbollDirekt.se.

Victor Wernersson har efter två år i Syrianska dragit till sig intresse från större klubbar. Nyligen kopplades vänsterbacken ihop med Hammarby. Wernersson har ett år kvar på kontraktet med Syrianska, men klubben vill försöka förlänga.

– Självklart vill vi förlänga med Victor. Vi vill inte rea ut våra spelare. Vi är en liten klubb som är beroende av att exportera spelare för ekonomin, säger Can Melkemichel till FotbollDirekt.se.

– Vi ska ta ett snack med honom nu i nästa veckan, så får vi se vad det leder till.

Intresset för 21-åringen som har ett förflutet i Malmö FF är brett, säger Melkemichel, som dock tonar ned Hammarby:

– Det är möjligt att det finns intresse från dem, men de har inte kommit med det till oss i alla fall. Men självklart finns det intresse för Viktor från många klubbar, det vore konstigt annars. Han har bevisat att han är en av de bästa ytterbackarna i superettan, och jag tror inte att han skulle göra bort sig i allsvenskan. Det finns intresse från allsvenska klubbar, men från utlandet också.

Vad skulle få honom att förlänga, att han får lämna för en viss summa? 

– Det får vi diskutera, men det finns olika upplägg som vi kan göra det på. Jag tycker ändå att föreningen har gjort mycket också, vi har gett honom chansen när ingen annan trodde på honom. Vi får försöka hitta en lösning, det ska kännas bra för både föreningen och Victor.

MISSA INTE! 

Allt om Hammarby – Gå till FotbollDirekts Hammarby-sida 
Krönikören sörjer Petter Anderssons karriärsstopp: ”Värd en staty”
 Bänkad i Bajen – nu kan han lämna för sex miljoner

FÖLJ FOTBOLLDIREKT FÖR DE SENASTE NYHETERNA OM SVENSK FOTBOLL!
– TWITTER
– FACEBOOK
– INSTAGRAM

ELITEFOOTBALLSveriges bästa statistik-databas för svensk fotboll