Foto: Bildbyrån

Den tidigare Mjällbyspelaren Craig Henderson har skrivit på för Gais och därmed lämnar mittfältaren norska Stabaek.
– Det är mycket glädjande att kunna önska Craig hjärtligt välkommen till GAIS, säger ordförande Tomas Andersson till klubbens hemsida.

Det är inte många spelare i svensk fotboll som är födda i Nya Zeeland, men efter att Gais gjort klart med Craig Henderson från Stabeak under lördagsförmiddagen har Göteborgsklubben helt plötsligt tre spelare från Nya Zeeland.

I början av januari anslöt även Hendersons landsman Daniel Keat efter uppbrottet från Falkenberg och bara två månader tidigare värvades också Steven Old från Ljungskile.

– Att få hit en tredje spelare från Nya Zeeland till GAIS är speciellt och i detta fall är det en mittfältare som spelat mycket ihop med Dan Keat. De är goda vänner och känner varandra sedan de var små. Förhoppningsvis skall det även kunna vara en styrka på planen, säger ordförande Tomas Andersson till klubbens hemsida.

Craig Henderson spelade totalt 37 allsvenska matcher för Mjällby och gjorde också sju mål för Blekingeklubben. Sejouren i Norge blev dock inte särskilt lyckad med få spelade matcher. Han har representerat Nya Zeelands landslag på ungdomsnivå och var även uttagen till en A-landskamp mot Mexiko 2010 i Los Angeles, men mittfältaren tvingades avstå på grund av skada.

Henderson är en hårt jobbande mittfältare och ordförande Tomas Andersson är mycket belåten över att ha fått in slitvargen i laget.

– Konkurrensen i laget förstärks och detta är av stor betydelse under en lång säsong, då mycket kan inträffa. Det är mycket glädjande att kunna önska Craig hjärtligt välkommen till GAIS.

FÖLJ FOTBOLLDIREKT FÖR DE SENASTE NYHETERNA OM SVENSK FOTBOLL!
– TWITTER
– FACEBOOK
– INSTAGRAM

ELITEFOOTBALL – Sveriges bästa statistik-databas för svensk fotboll

206 thoughts on “KLART: Liverpool-stjärnans namne tillbaka till svensk fotboll

  1. great issues altogether, you simply gained a new reader. What would you suggest in regards to your publish that you made some days in the past? Any sure?

  2. I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one these days..

  3. Excellent weblog here! Additionally your site so much up very fast! What host are you the use of? Can I get your associate hyperlink for your host? I desire my website loaded up as quickly as yours lol

  4. I really wanted to jot down a comment to be able to say thanks to you for all the lovely tricks you are posting at this site. My time consuming internet investigation has at the end of the day been rewarded with high-quality knowledge to share with my family and friends. I would express that most of us visitors are undoubtedly lucky to dwell in a superb site with so many marvellous professionals with very beneficial advice. I feel truly blessed to have encountered your webpages and look forward to really more amazing minutes reading here. Thank you again for a lot of things.

  5. It¡¦s really a nice and helpful piece of info. I¡¦m happy that you simply shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

Comments are closed.