Foto: Bildbyrån

18-årige Lumala Abdu har jagats av flera allsvenska klubbar. Nu väljer Mjällbys stortalang en flytt till Kalmar FF. 

Lumala Abdu visade framfötterna för Mjällby under årets säsong i superettan. Mjällby degraderades till division 1 – men Abdu följer inte med ner. Den 18-årige ugandiern har jagats av flera allsvenska klubbar. Han har testats av Malmö FF, och AIK och Östersund uppges ha visat intresse.

Nu står det klart att Kalmar FF har dragit längsta strået och köpt loss Abdu. Ett fyraårskontrakt är underskrivet, meddelar KFF.

– Lumala har en spännande snabbhet och är en spelartyp som passar väl in i vårt lagbygge. Han är ung och träningsvillig och vi tror att han har en stor potential att utvecklas ytterligare, säger Kalmars sportchef Thomas Andersson Borstam till klubbens hemsida.

 

MISSA INTE! 

Allt om Kalmar FF – Gå till FotbollDirekts Kalmar FF-sida

FÖLJ FOTBOLLDIREKT FÖR DE SENASTE NYHETERNA OM SVENSK FOTBOLL!

– TWITTER
– FACEBOOK
– INSTAGRAM

ELITEFOOTBALL – Sveriges bästa statistik-databas för svensk fotboll