• Publicerat 28 juli, 2015
  • Skrivet av Redaktionen
  • 0 Kommentarer
Foto: Bildbyrån

Förhoppningar om fyra-fem veckors frånvaro kom på skam – det visade sig vara långt värre än så för Halmstads BK:s mittfältskugge King Osei Gyan. Skadan han ådrog sig mot Gefle i går gör att resten av 2015-säsongen är körd.
– Han kommer vara borta resten av säsongen, säger HKB:s sjukgymnast Simon Bakkioui till klubbens hemsida

King Osei Gyan tvingades av redan i 35:e minuten i gårdagens match mot Gefle. Den ghananske mittfältaren gjorde sig illa i en duell med Gefles målvakt Emil Hedvall och tvingades byta. En första bedömning var att han skadat bakre korsbandet, vilket skulle innebära att han slapp operation och kunde vara tillbaka inom fyra-fem veckor.

På tisdagen röntgades Gyan, och det var klart värre än befarat.

– När vi tittade på röntgen visade det sig att det stämde att bakre korsbandet var av, men det finns också ett lateralt ligament som är helt av och det måste han operera. Han kommer vara borta resten av säsongen, säger HBK:s sjukgymnast Simon Bakkioui till klubbens hemsida.

HBK-tränaren Janne Jönsson beklagar det hela – samtidigt funderar han nu över att eventuellt värva in en ersättare.

– I första hand är det beklagligt för King personligen, men också för oss som klubb och lag. Nu ska vi bara be för att rehaben går bra, men det ska den göra med den inställning han har, säger Jönsson och fortsätter:

– Vi får se om vårt hus och vi tittar redan på hur vi ska ersätta honom. Vi är i full gång och ska titta på det.

 

MISSA INTE!

 Allt om Halmstad – Gå till FotbollDirekts Halmstad-sida

FÖLJ FOTBOLLDIREKT FÖR DE SENASTE NYHETER OM SVENSK FOTBOLL!
– TWITTER
– FACEBOOK
– INSTAGRAM

ELITEFOOTBALL – Sveriges bästa statistik-databas för svensk fotboll