FD BILDSPECIAL – Vem slår igenom först och störst? ...

FD WEEKEND

Allsvenskan kryllar av unga, hungriga spelare som ligger på rulle för genombrott. FD lyfter fram några av allsvenskans allra yngsta spelare.

Allt fler allsvenska talanger börjar ta för sig och spela nyckelroller i sina klubbar. Spelare som Måns Söderqvist, Mikael Dyrestam, Robin Quaison och Simon Tibbling är redan viktiga spelare för sina respektive lag. Men vilka – ännu yngre talanger – finns därbakom?

Häng med i vårt bildsvep av allsvenskans yngsta och mest spännande spelare – alla med möjligheter att få speltid redan den här säsongen – så får ni se.

Där ryms både spelare som redan har lyckats ta en ordinarie tröja i sitt lag, men också mer anonyma namn som ännu inte har fått chansen på den allsvenska scenen.

Alla har de gemensamt att de tillhör seriens yngsta spelare och att de är tillräckligt talangfulla för att få vara en del av en allsvensk a-trupp.

 

Som nybliven 16-åring blev Christian Kouakou AIK:s yngste debutant någonsin 2011. Nu är den talangfulle anfallaren utlånad till Mjällby fram till sommaren och känslan är att 17-åringen inte är långt ifrån ett allsvenskt genombrott under rätt förutsättningar.

Som nybliven 16-åring blev Christian Kouakou AIK:s yngste debutant någonsin 2011. Nu är den talangfulle anfallaren utlånad till Mjällby fram till sommaren och känslan är att 17-åringen inte är långt ifrån ett allsvenskt genombrott under rätt förutsättningar.

 

16 år var även Kalmar FF:s Melker Hallberg när han debuterade i allsvenskan för ett år sedan. Sedan fick han allt fler chanser och idag är 17-åringen startspelare i Nanne Bergstrands elva. Hand i hand med läromästaren Henrik Rydström i något år till kan Hallberg snart dundra igenom allsvenskan mot större mål utomlands. Nu är han allsvenskans yngste.

16 år var även Kalmar FF:s Melker Hallberg när han debuterade i allsvenskan för ett år sedan. Sedan fick han allt fler chanser och idag är 17-åringen startspelare i Nanne Bergstrands elva. Hand i hand med läromästaren Henrik Rydström i något år till kan Hallberg snart dundra igenom allsvenskan mot större mål utomlands. Just nu är han allsvenskans yngste.

 

I vintras plockade Häcken in tvillingarna Gustafsson, födda i januari 1995, som båda spelade nyckelroller i Fässbergs Gothia Cup-vinnande U18-lag förra sommaren. Av Simon (vänster i bild) och Samuel har den förstnämnde fått störst förtroende under försäsongen och säsongsinledningen. Vi behöver inte sätta någon press på de båda mittfältarna, men är det så att vi inom några år har ett nytt tvillingpar i landslaget?

I vintras plockade Häcken in tvillingarna Gustafsson, födda i januari 1995, som båda spelade nyckelroller i Fässbergs Gothia Cup-vinnande U18-lag förra sommaren. Av Simon (vänster i bild) och Samuel har den förstnämnde fått störst förtroende under försäsongen och säsongsinledningen. Vi behöver inte sätta någon press på de båda mittfältarna, men är det så att vi inom några år har ett nytt tvillingpar i landslaget?

 

Den defensive mittfältaren, född i december 1994, har fått speltid i båda Kalmars inledande matcher, och dessutom imponerat under försäsongen och Svenska cupen. "Potentialen är väldigt stor på den spelaren", har Nanne Bergstrand sagt om brassen i en intervju med FD.

Den defensive mittfältaren Ismael Silva Lima, född i december 1994, har fått speltid i båda Kalmars inledande matcher, och dessutom imponerat under försäsongen och Svenska cupen. ”Potentialen är väldigt stor på den spelaren”, har Nanne sagt om brassen i en intervju med FD.

 

Av sex a-lagsspelare födda 1994 i Djurgården är decemberfödde Daniel Amartey den allra yngsta. Förmodligen är han också – tillsammans med fjolårets genombrottsman Simon Tibbling – den med störst potential. Redan är den hårde mittfältaren från Ghana som gjuten i Magnus Pehrssons elva.

Av sex a-lagsspelare födda 1994 i Djurgården är decemberfödde Daniel Amartey den allra yngsta. Förmodligen är han också – tillsammans med fjolårets genombrottsman Simon Tibbling – den med störst potential. Redan är den hårdföre mittfältaren från Ghana som gjuten i Magnus Pehrssons elva.

 

Mer Häcken. För Hisingsklubben har nämligen värvat en 17-årig anfallsback-up med allsvenskans häftigaste mellannamn. Abdel Kolawole Bouraima är född i Benin i maj 1995 och är hämtad från "Waris Majeed-akademin" Right to Dream.

Mer Häcken. För Hisingsklubben har nämligen värvat en 17-årig anfallsback-up med allsvenskans häftigaste mellannamn. Abdel Kolawole Bouraima är född i Benin i maj 1995 och är hämtad från ”Waris Majeed-akademin” Right to Dream.

 

Han är inte en av de yngsta eller mest uppmärksammade 94:orna (född i april), men av det vi har sett i säsongsinledningen en av de intressantaste. Norrköping-mittfältaren Alexander Fransson har norpat åt sig en startplats i IFK och imponerade bland annat stort i premiären mot Mjällby.

Han är inte en av de yngsta eller mest uppmärksammade 94:orna (född i april), men av det vi har sett i säsongsinledningen en av de intressantaste. Norrköping-mittfältaren Alexander Fransson har norpat åt sig en startplats i IFK och imponerade bland annat stort i premiären mot Mjällby.

 

Malmö FF:s 18-årige Benjamin Fadi (1995) hämtades från Ghana i vintras och anses vara en stor anfallstalang. Ännu har han inte fått göra allsvensk debut (förutom två matcher på bänken), men inför säsongen har han visat positiva tendenser. Han kan bli en offensiv joker för MFF redan i år.

Malmö FF:s 18-årige Benjamin Fadi (1995) hämtades från Ghana i vintras och anses vara en stor anfallstalang. Ännu har han inte fått göra allsvensk debut (förutom två matcher på bänken), men inför säsongen har han visat positiva tendenser. Han kan bli en offensiv joker för MFF redan i år.

 

Östers främsta framtidsman heter Darijan Bojanic och är född i december 1994. Den tekniske mittfältstalangen fick en hel del speltid i Superettan förra säsongen och debuterade året dessförinnan. I år har han fått hoppa in i båda Östers inledande allsvenska matcher. På bilden från i måndags bevakas Bojanic av HIF-tränaren Roar Hansen – mannen som släppte fram honom i Öster.

Östers främsta framtidsman heter Darijan Bojanic och är född i december 1994. Den tekniske mittfältstalangen fick en hel del speltid i Superettan förra säsongen och debuterade året dessförinnan. I år har han fått hoppa in i båda Östers inledande allsvenska matcher. På bilden från i måndags bevakas Bojanic av HIF-tränaren Roar Hansen – mannen som släppte fram honom i Öster.

 

Ännu mer Häcken. En del av klubbens a-trupp är numera den kvicke högeryttern Hosam Aiesh (1995). Tidigare har Aiesh provtränat med Olympique Lyon och Werder Bremen, och så sent som i januari testades han av Twente. Under Häckens försäsong fick han flera chanser och en allsvensk debut är inte långt borta. På bilden gosar han med en numera flyktad Häcken-produkt, Tom Söderberg.

Ännu mer Häcken. En del av klubbens a-trupp är numera den kvicke högeryttern Hosam Aiesh (1995). Tidigare har Aiesh provtränat med Olympique Lyon och Werder Bremen, och så sent som i januari testades han av Twente. Under Häckens försäsong fick han flera chanser och en allsvensk debut är inte långt borta. På bilden gosar han med en numera flyktad Häcken-produkt, Tom Söderberg.

 

Två spelare födda 1994 som sätter tidiga avtryck i allsvenskan 2013 möttes förra helgen. Här ser BP-mittbacken Jacob Une Larsson till att på mållinjen hindra kompisen David Moberg Karlsson, IFK Göteborg, från sitt första allsvenska mål. Det kom istället en knapp halvtimme senare.

Två spelare födda 1994 som sätter tidiga avtryck i allsvenskan 2013 möttes förra helgen. Här ser BP-mittbacken Jacob Une Larsson till att på mållinjen hindra kompisen David Moberg Karlsson, IFK Göteborg, från sitt första allsvenska mål. Det kom istället en knapp halvtimme senare.

 

Fler trupper innehåller formellt spelare födda 1995, men i vissa fall var det tillgängliga bildmaterialet inte tillräckligt. De spelarna är IFK Norrköpings målvakt Edvard Setterberg, Syrianska-talangen Kevin Bisse, Åtvidabergs försvarare Pontus Nordenberg samt Öster-mittbacken Johan Andersson.

Ett par av de allsvenska klubbarna har dessutom spelare födda 1995 som tillhör a-truppen men som för tillfället är utlånade till lägre divisionslag, såsom Malmö FF:s Petter Thelin.

Alla bilder: Bildbyrån.
Statistik: Elitefootball.com.