AIK-profilens mardröm – fick panik
Feber blev till kraftig huvudvärd, smärtor i bröstet och andningsproblem. Det ledde till att Helgi Danielsson lades in på sjukhus. Nu berättar mittfältaren om sin mystiska sjukdom.
– Jag har gjort massvis av tester och alla möjliga grejer, men de hittar inget, säger islänningen.
Det var inför Islands VM-kvalmatch borta mot Albanien i fredags som Helgi Danielsson insjuknade. Redan under måndagen drabbades mittfältaren av feber. Men under tisdagen och onsdagen kände han sig bättre och tränade som vanligt med landslaget.
Under natten till torsdagen hände dock något med Danielsson – som fick läggas in på sjukhus.
– Ja, jag vaknade mitt i natten och hade riktigt ont i huvudet. Jag hade det svårt med andningen och det kändes i bröstet. Det var mycket smärta och jag fick stanna kvar på sjukhuset en natt, säger islänningen till FotbollDirekt.se.
– Jag gjorde massvis med tester och alla möjliga grejer, men de hittade inget. Sedan släppte det lite och vi reste hem på fredagen. Men jag beslutade mig för att åka till Sverige på lördagen eftersom att jag redan då kände att jag inte kunde spela på tisdagen sen. Jag var inte hundraprocentig.
Hur känner du dig nu?
– Jag mår bra och känner egentligen ingenting. Jag tränade i dag (läs i går) och hoppas att det är över nu. De är ju inte säkra vad det var, men de tror på något virus. Men nu är det ingen fara. Jag har fått kraft att kunna äta och dricka som vanligt, förklarar Danielsson.
31-åringen har tidigare aldrig haft problem med sjukdomar och det här kom alltså som en chock för honom.
– Det var lite annorlunda. Alltså, det här var en sådan huvudvärk som jag inte visste vad jag kunde göra åt. Jag käkade alla möjliga tabletter, men det hjälpte inte. Det var lite läskigt, eftersom att det var något jag inte känt förut och det är faktiskt första gången som jag fick sova på ett sjukhus på grund av en sjukdom. Men sjukhuset var riktigt bra och de gjorde allt möjligt för mig, säger han och berömmer Albaniens sjukvård.
Hur blir det framöver, måste du ta det försiktigt nu?
– Nej, det tror jag inte. Våra (AIK:s) läkare här gjorde blodprover när jag kom tillbaka. De har testat alla värden och de är återställda. Det kollade vi innan jag körde för fullt. Jag kände mig bra i dag (läs i går) och hoppas kunna köra lite hårdare i morgon (läs i dag), avslutar Helgi.





























