Publicerat 26 september

Kalmars dröm död? – Santin vill mer med FCK

Kalmars dröm död? – Santin vill mer med FCK

Guldhjälte 2008, och sedan dess ständigt föremål för spekulationer om en comeback i Kalmar. Men nu står det klart att Cesar Santin förlänger med FC Köpenhamn.
- Jag är fortfarande hungrig för att uppnå ännu mer med FCK, säger Santin.

César Santin har hunnit fylla 31, men brasseanfallaren gör fortfarande stor nytta för FC Köpenhamn. I år fem mål på tio matcher i Superligan och i dag står det klart att han förlänger sitt kontrakt till 2014.

– Cesar Santin har varit betydande i framgångarna i FC Köpenhamn de senaste åren, och han har den här säsongen återigen visat sig vara en pålitlig målskytt för klubben, säger sportchefen Carsten V Jensen till klubbens hemsida.

Cesar Santin:

– Jag är fortfarande hungrig för att uppnå ännu mer med FCK, och kommer att vinna allt vi kan så länge jag är i klubben, säger han.

 Kalmar har varit tydliga med att de gärna ser honom tillbaka, men ett hemköp har kostat för mycket.