EXTRA: AIK:s största derbyseger på 21 år
Jämnt i 45 minuter - sedan tog AIK över. Klar 3-0-seger för de svartgula i sista derbyt på Råsunda.
Många trodde på en tät och tuff match – tätt blev det men hyfsat lugnt. Derbyt sparkade i gång en halvtimma försenat efter trafikstopp i tunnelbanan, och det var ingen superb första halvlek de drygt 30 000 åskådarna fick se.
Djurgården hade övertaget första delen av halvleken och kom närmast ett ledningsmål via Peter Nymann som fick på en högerhalvvolley vid straffområdesgränsen. Bollen strök Ivan Turinas vänstra stolpe.
- De har en halva och vi har en halva. De kommer till ett avslut, och vi kommer till flera, jag tror ett par-tre stycken, analyserar Martin Mutumba i C More i paus.
- Det är ganska jämnt, bägge lagen skapar chanser. En ganska fysisk match. Vi måste ha lite mer lugn och ro när vi kommer upp till deras sista tredjedel. Det blir lite för stressigt, vi slår bort en del passningar, säger James Keene.
Tidigt i andra halvlek löstes matchen upp när Martin Lorentzson hittade Kwame Karikari i djupled och ghananen gjorde inget misstag utan klippte in bollen in vid bortre stolpen.
AIK fortsatte trumma på och med 20 minuter kvar stod Mohamed Bangura rätt på distans efter en hörna. Bangura lade bollen tillrätta och måttade ett högerskott som Kenneth Höie i Djurgårdsmålet knappt hann reagera på, möjligen något skymd. Bollen rätt upp i krysset och stort jubel i AIK-lägret.
Djurgården fick till en bra reduceringschans när en retur studsade upp mot Peter Nymann i straffområdet. Dansken slängde sig fram i en dyknick, men helt fel riktning och ett par meter utanför.
Istället fyllde Celso Borges på för AIK – en spelvändning där man kom fyra mot tre, Helgi Danielsson la ut bollen på en överlappande Borges som satte in den med en distinkt höger vid bortre stolpen.
Ivan Turina fick kröna derbysegern med en snygg reflexräddning på övertid och 3-0 stod sig – därmed slutet på den mer än 1 000 dagar långa sviten utan seger, och också den största derbysegern mot Djurgården på 21 år.
I och med segern sätter AIK dessutom press på Elfsborg som i skrivande stund inleder västderbyt mot IFK Göteborg. Inför den matchen skiljer nu bara två poäng lagen emellan.
Matchfakta, Djurgården-AIK: 0-3 (0-0)
Mål: 0-1 (49) Kwame Karikari, 0-2 (71) Mohamed Bangura, 0-3 (86) Celso Borges.
Varningar, Djurgården: Erton Fejzullahu
AIK: Viktor Lundberg.
Publik: 30 857.
Domare: Jonas Eriksson.
-
Manintesky
-
Knugen
-
-
Bajen_Inter
-
MP
-
Bajen_Inter
-
-
-
Gäst
-
Jaja
-
Gäst
-
Jaja
-
-
-
S B
-
Knugen
-
-
Gäst
-
krimpaa
-
Knugen
-
-
;)
-
;)
-
Galgen
-
;)
-
Galgen
-
MP
-
coupe decale
-
Knugen
-
-
-
-
-
-
-





























