Tyst från Odense – öppnar för Djurgården
Ingen förlängning i sikte med Odense och nu förklarar Andreas Johansson återigen att det är Djurgården som gäller hemma i Sverige, om han flyttar hem.
– Om jag får bestämma vill jag spela där, säger han.
I början på 2000-talet gjorde Andreas Johansson stor succé i Djurgården och vann fansens hjärtan. 2005 lämnade han dock för Wigan, innan flyttlasset gick vidare till Danmark under sommaren 2007. Efter tre framgångsrika Ålborg fortsatte äventyret sedan i Odense, där han än i dag spelar och är en av klubbens nyckelspelare.
Men mittfältaren har hunnit bli 34 år och i vinter går kontraktet ut med den danska storklubben – och nu drömmer många Dif-fans om att ”Adde” ska vända hem till Stockholms Stadion.
– Jag har inte hört någonting från Odense om en förlängning, och jag har heller inte haft någon kontakt med andra klubbar, säger Johansson till FotbollDirekt.se.
En flytt ifrån Odense kan alltså vara på gång och att det är Djurgården som är veteranens förstaalternativ om han flyttar hem till Sverige är ingen hemlighet.
– Om jag får bestämma så vill jag spela i Djurgården i sådana fall. Det är den klubben jag helst spelar för i Sverige.
Men du har alltså inte haft någon kontakt med klubben under den senaste tiden?
– Nej, inget speciellt. Men som alla vet så känner jag tränaren Magnus (Pehrsson) väl. Jag har ju också haft honom här i Danmark, i Ålborg. Men vi har inte haft någon speciell kontakt på det viset.
Hur ser det ut rent socialt då, skulle det passa bra att flytta hem nu när kontraktet går ut och du har börjat bli lite äldre?
– Min familj trivs bra i Danmark och skulle trivas fantastiskt bra i Sverige. Men vi skulle trivas fantastiskt bra överallt. Det är inte så att jag har den där hemlängtan, utan om det blir flytt hem så ska det passa med det hela. Men självklart, vi är svenskar och vill ju flytta hem till Sverige någon gång.
Du sitter ju på ett utgående kontrakt, när vill du liksom känna att något börjar närma sig att bli klart?
– Det är alltid lite sådär ovisst och man vet inte vad man gör om ett halvår. Men det har man lärt sig att leva leva och det ingår lite i businessen. Att hålla på att spekulera om något gör mig inte till en bättre spelare, så jag har fullt fokus på Odense och sedan får vi se vad som händer. Sverige är alltid ett alternativ.
– Nu har jag min höst här och ska spela bra med Odense. Sedan vet jag inte vad som sker, men det finns nog många möjligheter. Jag trivs superbra här och allt känns jättebra just nu.
Du har inga tankar på att lägga skorna på hyllan?
– Jag tycker att det är kul att spela fortfarande och så länge kroppen känns bra så tänker jag inte sluta på ett tag. Det känns inte aktuellt. Det känns väldigt bra just nu för min del och spelmässigt har starten på säsongen varit bra. Framförallt är det väldigt kul att spela fotboll för tillfället.
I den senaste matchen satte Johansson ett av Odenses två mål i 2-2-matchen mot de danska jättarna FC Köpenhamn.
– Ja, det var skönt, och det var skönt att inte förlora. Vi var i underläge två gånger och kom tillbaka. Vi har fått en okej start på säsongen efter att vi hade lite problem förra säsongen och slutade på den nedre halvan.
– Personligen känns det bra och jag är med och spelar varje vecka. Nu fick jag göra mål också, avslutar Andreas Johansson.
-
Rtuhytyutyu
-
http://www.facebook.com/people/Kenny-Fredlund/819444799 Kenny Fredlund
-
2hej
-
Sssss
-
http://twitter.com/saganshus X
-
-
http://twitter.com/saganshus X
-
Santino
-
DIF
-
Rtuhytyutyu
-
-
-
Axel





























