Publicerat 2 september

Oksana bekräftar: Det här är ”Chippens” nya klubb

Oksana bekräftar: Det här är ”Chippens” nya klubb

Nu har Christian Wilhelmsson klart med ny klubb - tidigare Mjällby-aktuelle "Chippen" blir nu lagkamrat med David Beckham i MLS-klubben LA Galaxy. "Chippens" fru Oksana bekräftar det hela på Twitter.

”Då var det klart! Hello LA”, twittrar Oksana. Hon har också lagt upp en bild på sin makes plats i Galaxys omklädningsrum. Av bilden att döma ser det ut som att ”Chippen” tilldelas nummer nio i Beckhams klubb.

Christian Wilhelmsson får i och med flytten gå ner i lön jämfört med sin senaste sejour i Saudiarabien. I MLS finns som bekant ett lönetak.

- Tackar han ja till LA:s erbjudanden hamnar han inom deras ordinarie lönebudget och det innebär vissa ekonomiska begränsningar. Det blir skillnad jämfört med vad Christian har tjänat i Saudiarabien och de bitarna behövs lösas med sponsring- och marketinginkomster, sa Wilhelmssons agent Fabio Alho till Sportbladet i torsdags.

Christian Wilhelmsson var annars nyligen aktuell för Mjällby på ett kort gästspel, men det rann ut i sanden.