Publicerat 21 augusti

Syrianskas supervärvning klar

Syrianskas supervärvning klar

”Labbe är klar”. Det meddelar Syrianska i dag.
– Vi får in en etablerad spelare med fin teknik och en massa rutin och erfarenhet i bagaget, säger ordföranden Andreas Termiz.

Labinot Harbuzi, 26, är klar för Syrianska. Den förre Malmö FF-stjärnan och U21-landslagsmannen har skrivit på ett kontrakt säsongen ut.

– Vi får in en etablerad spelare med fin teknik och en massa rutin och erfarenhet i bagaget. Vi får in en etablerad spelare med fin teknik och en massa rutin och erfarenhet i bagaget. Han är bra skolad och passar in i vårt sätt att spela. Han kommer att ge oss andra möjligheter och ytterligare en dimension i vårt anfallsspel. Vi är väldigt nöjda med att knutit till oss honom, säger klubbens ordförande Andreas Temiz på Syrianskas hemsida.

Harbuzi lämnade Malmö FF 2009 för spel med Genclerbirligi i den turkiska högstaligan. Nu kommer han närmast från  Manisaspor som han bröt kontraktet med tidigare i år.

  • Janne

    Undra om de tycker att de får in en etablerad spelare med fin teknik och en massa rutin och erfarenhet i bagaget ….

    • niklas carlsson

       Jag vet faktiskt inte, tycker att dom måste vara tydligare innan jag kan svara på detta..

  • Pingback: Allsvenskan & Silly 2012 6 - AIKforum