Publicerat 11 augusti

Två supertabbar när Åtvid hämtade upp 0-2

Två supertabbar när Åtvid hämtade upp 0-2

Det blev delad pott för Syrianska och Åtvidaberg på Södertälje Fotbollsarena i dag.

Syrianska fick en drömstart på dagens hemmamatch mot Åtvidaberg. Admir Aganovic nickade in 1-0 i den 23:e minuten och kort därefter gjorde Anton Tinnerholm självmål. Åtvids högerback skulle nicka hem bollen till målvakten Gustav Jansson, men råkade istället placera in den i målet.

I den 33:e minuten reducerade dock bortalaget till 2-1. En frispark från Magnus Eriksson tappades in i mål av Syrianskas målvakt Dwayne Miller. I början av den andra halvleken kvitterade sedan Åtvidaberg till 2-2. Den förre Syrianskaspelaren Mattias Mete drog till på halvvolley och dunkade in bollen i det bortre hörnet på ett mycket läckert sätt.

– Vi börjar jättebra och när vi gör 2-0 känns det som att vi har kontroll på matchen totalt. Men sedan sänker 2-1-målet oss lite och då tar de över, säger Syrianskas manager Özcan Melkemichel till Canal Plus.

– Sammantaget får man se 2-2 som rättvist, men det ä surt när vi leder med 2-0 och att vi tappar det på två misstag är inte bra, fortsätter Melkemichel.

  • Svenniz

    Vem är andremålvakt i Syrianska? En tioåring?

    • Mm

      Du verkar vara en tio åring som inte kan nått…andra målvakt är malmös gamla målvakt… Sluta spela att du fattar nått din jävla tomte

      • Svenniz

         Dejan måste imponera på träningarna.

        • Svenniz

           Om han är med på träningarna.

          • Svenniz

             Målvakterna behöver väl inte träna i Syrianska.

            • Hamrén

               Är Miller släkt med tränaren?

  • Kung Abdullah

    Syrianska vill inte vinna sina matcher. Laget joggar runt och är nöjda med en poäng då och då. Miller har väl gett bort sex poäng den senaste månaden.

  • Aftonbladet

    Barcelona jagar Miller.