Publicerat 9 augusti

AIK vidare trots torsk – jättepengar nära

AIK vidare trots torsk – jättepengar nära

JUST NU Det blev en helt annan match än på Råsunda. Men AIK redde ut stormen mot Lech Poznan och är vidare till Europa League-play off som enda svenska lag.

Det utlovades anstormning från polackerna – men inledningsvis hade AIK kontroll på matchen.
Poznan tog över allt eftersom i första halvlek och Możdżeń och Lovrencsics skapade farliga lägen. Men AIK kämpade heroiskt och om inte Ivan Turina räddade så var en försvarare där och täckte skott, nickade bort, bröt eller rensade.

0-0 i halvtid och Lech Poznan satte ordentlig fart efter pausen. Flera offensiva byten gjordes och polackerna fick mer och mer tryck. I 72:a minuten fick man också utdelning när Możdżeń satte dit ett skott från distans.

Det blev dramatiskt i slutet med fyra minuters tillägg, men AIK höll undan. Nu väntar alltså play off för Solnaklubben och blir det avancemang till gruppspelet väntar mångmiljonintäkter.

Matchfakta, Lech Poznan-AIK: 1-0 (0-0, sammanlagt 1-3)

Mål: 1-0 (72) Mateusz Możdżeń

Varningar, Lech Poznan: Spycher, Schneuwly, Raimondi.

AIK: Turina, Åhman Persson, Karikari.

Domare: Libor Kovařik, Tjeckien.

  • gäst

    Ja, nästan så att vi helt plötsligt börjar få större och större anledning att börja satsa lite redan i år:

    vi har chans på en topplacering i AS, samt även gått hyfsat i EL hittills.

    Kan kanske ändå vara på sin plats att hålla i detta säsongen ut och åtminstone klara en europlats, av något slag, även nästa år.

  • S B

    I annat fall blir det en hemmamatch som kan ge en del stålar samt nyttig erfarenhet för framtiden. Jag vill se ett nyförvärv av en riktigt striker. När?

    • Dennis,Malmö

      Det är trubbigt framåt,en målspruta hade i detta läge som AIK befinner sig i där man kämpar om spel i Europa 2013 samt avancemang till gruppspel varit väl investerade pengar! AIK har för övrigt 2 raka förluster,väntar mig en urladdning mot Örebro!

  • Gäst

    Vinna cupen vinna cupen AIK!!!

  • Adam