FÖRNEDRADE: ”Kan vara bra att få en smäll”
Åtvidaberg förnedrade Elfsborg med 5-1. Då tar Anders Svensson fram sågen.
– Vi underpresterar kraftigt på alla spelare. En riktig skitmatch från oss.
Anders Svenssons Elfsborg fick sig ett rejält uppvaknande i omstarten av allsvenskan. 1-5 borta mot Åtvidaberg.
– Åtvidaberg är bra samtidigt som vi underpresterar kraftigt på alla spelare. En riktig skitmatch från oss. Samtidigt ska man inte ta ifrån att Åtvid är ett bra lag, säger Svensson till Canal Plus.
Svensson ger inte mycket för de som innan matchen menade att Elfsborgs allsvenska guld är så gott som klart.
– Man är väl ingen vidare expert om man säger så när det är 18 matcher kvar och man leder med åtta poäng. Vi har en lång väg att vandra och nu åkte vi på en ordentlig smäll i dag.
Han hintade också om att det kan vara bra att åka på en sådan käftsmäll efter den utmärkta starten.
– Det har varit vårt signum under våren att jobba hårt för varandra och ha ett bra försvarsspel. Inget av det existerade alls i dag och vi var väldigt dåliga. Det kan vara bra att få en smäll och få veta att man måste jobba stenhårt för varandra.
LÄS OCKSÅ…
Jagad av MFF och Dif – kan hamna i Danmark
Förre Dif-talangen återvänder hem?
Nu är stjärnan klar: ”Jävligt roligt”





























